Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Marek Bąk w Radiu 90: ”Trzeba wszystko postawić na jedną kartę i wymienić piece”

Facebook Twitter

''Trzeba wszystko postawić na jedną kartę i wymienić piece'' - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 wójt Jejkowic, Marek Bąk. Gmina podjęła decyzję, że wszyscy mieszkańcy, którzy w tym roku złożyli wnioski o dotację na wymianę pieców, otrzymają finansowe wsparcie.

Pierwotnie przygotowano pieniądze na wymianę 60 pieców, tymczasem do urzędu wpłynęło ponad 130 wniosków. Ilość złożonych wniosków zaskoczyła władze Jejkowic, ale podjęli oni decyzję że nie będzie losowania, ale każdy otrzyma wnioskodawca 5 tysięcy złotych dotacji:

Marek Bąk: Jest to palący problem, nie możemy działać na zasadzie półśrodków, trzeba wszystko postawić na jedną kartę i wymienić te piece, więc chcemy wyjść na przeciw naszym mieszkańcom i to cieszy, że jest tak duże zainteresowanie, że tak dużo wpłynęło wniosków, bo to tylko pokazuje, że nasi mieszkańcy są świadomi tego problemu, chcą te piece wymieniać i oddychać czystym powietrzem. Marzy mi się żeby Jejkowice były pierwszą gminą, gdzie jest 100% ekologicznych źródeł ciepła.

By wesprzeć mieszkańców w wymianie pieców, gmina Jejkowice rezygnuje z niewielkich inwestycji termomodernizacji budynku Urzędu Gminy.

Zaoszczędziliśmy także na administracji

– wylicza wójt:

Marek Bąk: Urząd Gminy zawsze patrzy na ten publiczny pieniądz z każdej strony, więc tutaj jest podobnie. Rok pandemiczny pozwolił nam w pewnym sensie zaoszczędzić na administracji, chociażby nie odbywały się szkolenia pracowników, było dużo mniej delegacji, nie było premii. Wszystkie te działania pozwoliły nam poczynić pewne oszczędności i przekazujemy je na walkę ze smogiem. Tak jak powiedziałem, w gminie muszą być priorytety. Myślę, że w tej dekadzie priorytetem będzie walka o czyste powietrze i oddychanie pełną piersią.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z wójtem Jejkowic, Markiem Bąkiem do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj