Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mariola Kujańska w Radiu 90: ”Pandemia rujnuje nasze zdrowie psychiczne”

Facebook Twitter

''Pandemia rujnuje nasze zdrowie psychiczne. Wszystko przez lęk i izolację'' - mówi poranny gość Radia 90 psycholog Mariola Kujańska. Od blisko roku diametralnie zmieniło się nasze życie, inaczej funkcjonujemy w pracy czy w szkole. To odbija się na naszej psychice.

fot.Counselling/ pixabay.com

Mariola Kujańska: Myślę, że jesteśmy już na zaawansowanej drodze do zrujnowania nam życia psychicznego, nieustająca izolacja, zupełna zmiana aktywności i codziennego funkcjonowania doprowadziła do tego, że większość dzieci jak i dorosłych bardzo mocno przeżywa z dużymi deficytami psychologicznymi tą sytuację, natomiast coraz częściej słyszymy u dzieci, że chciałyby bardzo powrócić do szkoły, a wśród osób starszych nieustający lęk przed możliwością zakażenia się. Nie ma grupy społecznej, która by nie odczuwała skutków pandemii, w której już tkwimy od roku czasu.

Tymczasem od wczoraj (11.02.) wiemy, że uczniowie z klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych przez kolejne dwa tygodnie zostaną w domach. Młodzi ludzie w zdalnym trybie nauczania spędzają nawet kilkanaście godzin przed komputerem. Już dziś widzimy, jakie to przynosi skutki:

Mariola Kujańska: Stan przygnębienia, smutku, lęku, depresji- u dzieci w szczególności jest widoczny w dużej mierze.

Radio 90: Co ma zrobić rodzic, który widzi, że jego dziecko skończyło lekcje, a potem jeszcze kładzie się wieczorem z telefonem?

Mariola Kujańska: Sytuacja jest niezmiernie trudna, ja myślę, że wszyscy słuchacze którzy mają dzieci w tym wieku to wiedzą, że to są ataki agresji, kiedy chce się odciągnąć dziecko od komputera czy zabrać mu telefon. To są sceny oburzenia, wrzasków, krzyków, takiego sporego buntu: ”to co mam robić, jak nie mogę wyjść?”.

Radio 90: Uczniowie pozostaną dalej w nauce zdalnej, czy to dobry krok pani zdaniem?

Mariola Kujańska: Z mojego punktu psychologicznego widzenia to zły krok, natomiast musimy tutaj słuchać rekomendacji lekarzy i specjalistów, nie mamy innego wyjścia.

Radio 90: Co będzie gdy skończy się nauka zdalna?

Mariola Kujańska: Myślę sobie, że problemów będzie jeszcze więcej.

Niestety już teraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych przyjmowanych jest mnóstwo młodych ludzi z problemami wywołanymi pandemią. Jedyny psychiatra dziecięcy w Rybniku ma wolne terminy dopiero w lipcu.

A cała rozmowa z naszym poranny gościem do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021