StartWiadomości Wiadomości dnia

Marklowice: kolejna akcja związana z wymianą kotłów

W ubiegłym roku, gdy władze gminy wpadły na pomysł, by wynajmować mieszkańcom kotły piątej generacji zakładano, że wystarczy 100 pieców. Okazało się, że chętnych było tak wielu, że wydzierżawiono mieszkańcom ponad 250 kotłów:

Uznaliśmy za priorytet eliminację każdego kopcącego komina. I to, można powiedzieć, nam się udało. W pierwotnych planach zakładaliśmy wymianę stu sztuk kotłów. Na 1300 posesji, na wartość 800 tysięcy złotych. Co się okazało, na spotkanie przyszło ponad 300 osób, z tych stu kotłów finalnie zrobiło się raptem 258.

Zakup kotłów piątej generacji kosztował gminę blisko 2,5 miliona złotych. W ramach programu wydzierżawiono także blisko 30 kotłów na pelet. Wymieniono również kopciuchy na piece gazowe. W Marklowicach w końcu sąsiad sprawdza sąsiad:

Jestem daleki od tego, aby korzystać z instrumentów kar. Ponieważ, tak było przy kanalizacji, aby najpierw stwarzać mieszkańcom możliwość a dopiero później od nich wymagać. W tej chwili wspaniale robią to sąsiedzi. Jeśli ktoś widzi u sąsiada ‚lokomotywę’, mówi mu – ja mogłem to zrobić, idź do wójta, zgłoś się po wniosek. Ty również możesz to zrobić.

Wójt gminy Tadeusz Chrószcz nie ukrywa, że w tym roku wynajmie mieszkańcom tyle pieców piątej generacji ile będzie zgłoszeń. Wstępnie w budżecie zarezerwowano na ten cel pół miliona złotych.

Zostaw komentarz