Marklowice kolejną gminą w regionie z punktem „Czyste Powietrze”
Już tysiąc punktów programu "Czyste Powietrze" powstało w kraju. Marklowice są kolejną gminą w naszym regionie, która stworzyła miejsce konsultacji rządowego wsparcia dla osób zainteresowanych wymianą źródła ciepła. Punkt zaczął działać na terenie Urzędu Gminy.
Tadeusz Chrószcz: Możemy się pochwalić, że jako jedna z nielicznych gmin, przynajmniej tutaj w naszym otoczeniu, mamy wymienionych około 60% wszystkich instalacji w całej gminie i dlatego zależy nam na intensyfikacji właśnie tego programu i te 40% to jest około 500 domów, które ma jeszcze tzw. kopciuchy i to chcemy robić na różne modele, wymiana kopciuchów na ekogroszek, wymiana na gaz, energię elektryczną lub też pompy ciepła- to wszystko będziemy dodatkowo oprócz programu „Czyste Powietrze” współfinansować z budżetu gminy.
Mówi wójt Marklowic.
Mieszkańcy, którzy skorzystają z dotacji w ramach „Czystego Powietrza”, będą mogli otrzymać drugie tyle z budżetu gminy.
W marcu uchwałą mają zająć się radni. Punkt konsultacyjny blisko mieszkańców, to szansa na sprawną wymianę systemu ogrzewania, a co za tym idzie poprawę jakość powietrza w regionie
– przekonuje zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach:
Adam Lewandowski: To jest punkt autoryzowany tzn., że pracownicy gminy, którzy będą przyjmowali wnioski, będą przyjmowali na prawach i obowiązkach oczywiście pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach, tzn. wiosek przyjęty w Urzędzie Gminy będzie równoznaczny z wnioskiem przyjętym u nas w Wojewódzkim Funduszu. Gmina będzie posiadała stałego konsultanta i on będzie współpracował w razie jakichkolwiek wątpliwości. Praktyczny wymiar tego punktu jest taki, że mieszkaniec nie będzie musiał jechać do Katowic, tutaj załatwi wszystkie formalności, a co więcej, będzie miał pewność, że te formalności są kompletne. Jest taka potrzeba, to przybliża, po prostu można przyjść, podpytać, wrócić do domu i zastanowić się i przyjść złożyć wniosek. Takie wątpliwości zawsze się pojawiają natomiast wyjazd do Katowic i powrót może zniechęcić, bo to rzeczywiście środkami komunikacji publicznej musimy dojeżdżać ponad 1,5 godziny.
Wciąż jeszcze, kiedy mieszkańcy myślą o zmianie systemu ogrzewania, oprócz bariery finansowej, pojawia się bariera mentalna
– zauważa nasz rozmówca:
Adam Lewandowski: Ona być może nie występuje, czy tam występuje w minimalnym stopniu na terenie Śląska ale na przykład na terenach górzystych, gdzie inny opał niż gaz jest dostępny praktycznie wszędzie, natomiast koszty ocieplenia, przystosowania do nowego opalania, bardzo często przewyższają wartość całego domu i to jest problem. Natomiast na Śląsku najczęściej tego problemu nie ma ale jest problem czystego powietrza.
W skali kraju w ramach programu „Czyste Powietrze” złożonych zostało 207 tysięcy wniosków, na Śląsku – 26 tysięcy, w powiecie wodzisławskim – 2 i pół tysiąca.
Czytaj także:
- Ilu rybniczan skorzystało w 2020 roku z programu „Czyste Powietrze”?
- Rybnik liderem w programie ,,Czyste Powietrze”
- Samorządowcy apelują o sprawniejsze działania w walce o czyste powietrze