Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Marklowice przed drugą turą wyborów. Jak powinno się głosować prawidłowo?

Facebook Twitter

3 tysiące pakietów wyborczych dotarło do mieszkańców Marklowic przed drugą turą wyborów prezydenckich. Ta gmina, jako jedna z dwóch w kraju, głosuje wyłącznie korespondencyjnie.

Dzisiaj (10.07.) jeszcze do 14.00 wypełnione karty do głosowania można wrzucać do urny ustawionej w Urzędzie Gminy, do północy do skrzynek pocztowych ustawionych przed budynkiem. Po tym czasie, pakiety należy oddać w niedzielę komisji wyborczej. W pierwszej turze oddano tu około 60 głosów nieważnych. Jakie błędy popełniali mieszkańcy, głosując korespondencyjnie?

Takim podstawowym błędem to było to, że do koperty zwrotnej mieszkańcy wrzucali samo oświadczenie o tajnym i osobistym złożeniu głosu, a koperty z kartą wyborczą wypełnioną wrzucali osobno. W ten sposób robili w większości głosy nieważne. Ponieważ poczta, która to roznosiła po lokalach wyborczych, nie była w stanie określić, do którego obwodu wyborczego ta karta powinna dotrzeć.

– mówi Benedykt Kołodziejczyk, sekretarz Urzędu Gminy w Marklowicach.

Jak powinno się głosować prawidłowo?

Pakiet wyborczy: należy tę kopertę przyjąć w domu, otworzyć, wyjąć zawartość. Kopertę dużą odłożyć, nie będzie już potrzebna. Na karcie wyborczej wybrać kandydata swojego, kartę włożyć do małej koperty i obowiązkowo zalepić. Następnie wypisać oświadczenie, trzeba wpisać tam imię, nazwisko, swój pesel i podpisać się. Te dwa dokumenty: kopertę z kartą i oświadczenie należy włożyć do tej koperty średniej kopertę zalepić, przynieść do skrzynek pocztowych przy urzędzie wrzucić do środka, albo zanieść w niedzielę do komisji wyborczej.

Sekretarz Urzędu Gminy w Marklowicach nie dziwi się mieszkańcom, którym forma głosowania korespondencyjnego odpowiada:

Tak, bo mieszkańcy mają więcej czasu, mają wygodniej, mogą wyjechać na wczasy, mogą zostawić kopertę w domu, żeby syn, córka przynieśli czy ktokolwiek. Przede wszystkim ten czas, który jest dla nich do dyspozycji dłuższy ich zadowala i że nie muszą wchodzić do tego lokalu, bo niektórzy się boją do wejścia do lokalu wyborczego, bo nigdy nic nie wiadomo. Moim zdaniem nie ma skutecznej metody zapewnienia bezpieczeństwa w tych wyborach bezpośrednich, tradycyjnych. W sumie, gdybym miał więcej czasu i tych nerwów byłoby mniej, to też bym był z tego zadowolony. Ja też głosuję korespondencyjnie, z tym że ja to wybrałem, a nie zmuszono mnie.

W niedzielę (12.07.) lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do 21.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj