Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza. Znów przejdą trasą Marszu Śmierci

Facebook Twitter

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza wyruszy w trasę 16 stycznia przyszłego roku. Trzy dni później, 19 stycznia, uczestnicy dotrą do Wodzisławia Śląskiego. Trwają zapisy osób, które chcą uczcić pamięć ofiar nazistowskiego Marszu Śmierci.

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza
Marsz Pamięci im. Jana Stolarza / fot. FB organizatorów

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza

Od ponad 10 lat przechodzą trasą Marszu Śmierci. W Wodzisławiu ruszyły przygotowania do Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, który ponad dekadę temu zainicjował marsz, a które to wydarzenie jest nie tylko aktem hołdu wobec ofiar z 1945 r., ale również okazją do edukacji i przypominania o losie blisko 56 tysięcy więźniów obozu KL Auschwitz. W styczniu 2025 roku, w 80. rocznicę Marszu Śmierci, chętni przejdą jego trasą przez powiaty oświęcimski, pszczyński i wodzisławski.

W dziejach Wodzisławia Śląskiego niewiele jest takich wydarzeń, które zapisałyby się na kartach historii w tak trwały sposób. W styczniu 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i jego podobozów rozpoczął się marsz śmierci na stację kolejową w Wodzisławiu Śląskim. W styczniu 2025 r. będziemy obchodzić jego 80. rocznicę. Przemarsz odbędzie się przez tereny powiatów oświęcimskiego, pszczyńskiego i wodzisławskiego. Razem z organizatorami zapraszamy do udziału.

Trasa:

  • 16.01.2025 r. – Oświęcim-Miedźna (ok. 18 km)
  • 17.01.2025 r. – Miedźna-Studzionka (ok. 26 km)
  • 18.01.2025 r. – Studzionka-Jastrzębie-Zdrój (ok. 20 km)
  • 19.01.2025 r. – Jastrzębie-Zdrój-Wodzisław Śląski (ok. 17 km)

Zgłoszenia

Chcesz dołączyć, wziąć udział w całości lub wybranym fragmencie trasy? Zgłoś swoje uczestnictwo na któryś z wybranych sposobów:

  • pod nr tel. 666 366 995,
  • e-mailowo: marszpamieci2025@wp.pl,
  • za pośrednictwem portalu Facebook

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza

Marsz Pamięci został zorganizowany po raz pierwszy przez śp. Jana Stolarza. Dzięki tej inicjatywie, Marsz stał się nie tylko aktem hołdu wobec ofiar z 1945 r., ale również okazją do jakże ważnej edukacji historycznej. Od 2022 r. Marsz Pamięci odbywa się pod patronatem inicjatora – Jana Stolarza, kontynuując jego misję przypominania o trudnych losach więźniów obozów i ofiar wojennych tragedii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2024