Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Marzec w ogrodzie i na balkonie. Rozpoczynamy pierwsze prace, budzimy zieleń po zimie

Facebook Twitter

Mamy marzec, a to miesiąc, w którym przychodzi do nas wiosna, jej pierwszy dzień przypada 21 marca. Jest więc idealny czas, aby rozpocząć prace ogrodowe. Należy jednak uważać, bo przedwiosenne przymrozki mogą zaszkodzić naszemu ogrodowi, najlepiej śledzić prognozę pogody i dostosować do niej prace.

fot. pixabay.com

Ogród

Jeżeli jest już wystarczająco ciepło, nie ma przymrozków, możemy zdjąć roślinom okrycia, jakimi były zabezpieczone na zimę. Ważne jest, aby nie robić tego w zbyt ciepłe dni, żeby nie doprowadzić do szoku temperaturowego. Zaczynamy też usuwać resztki bylin, jakie pozostały po minionym sezonie. Przycinamy też krzewy, które kwitną latem (lub późną wiosną). Zapewnimy sobie w ten sposób ładne i intensywne kwitnięcie. Pamiętajmy, aby ciąć ostrym narzędziem, nie pozostawiając poszarpanych końców. Usuwamy wszystkie chore i przemarznięte gałęzie.

fot. pixabay.com

Jeżeli mamy w ogrodzie iglaki, należy uzupełnić pod nimi korę, nie tylko po to, aby zadbać o estetykę, ale również aby zmniejszyć rozwój chwastów i utrzymać odpowiedni odczyn gleby. W naszym ogrodzie szukamy również krokusów, które są najpiękniejszą wiosenną ozdobą. Mogą być sadzone pod drzewami, na rabatkach, ale też w donicach na balkonie. Jednak o ich sadzeniu musimy pomyśleć jesienią. Pod koniec miesiąca, jeżeli jest ładna pogoda, można sadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Po posadzeniu ważne, aby przycinać je i podlewać.

Balkon

Możemy zacząć myśleć już o obsadzeniu donic na balkonach i tarasach. Jeżeli na czas zimowy wstawiliśmy do pomieszczeń część roślin, to teraz jest odpowiedni czas, aby przyciąć im pędy. Jeżeli kwiaty zimowały na balkonie, możemy pomyśleć też o zdjęciu im okryć. W marcu możemy też rozpocząć przesadzanie roślin doniczkowych, aby zapewnić im lepszy i zdrowszy wzrost. Przeważnie robi się to co roku. A jakie nowe kwiaty posadzić na balkonie? Najlepiej bratki! Kwitną od wiosny do jesieni, należy ustawić je w zacienionym miejscu, ważne jest też umiarkowane podlewanie. Można sadzić je same w donicy lub połączyć je z żonkilami, hiacyntami, czy stokrotkami. W marcu zajmujemy się również sadzeniem begonii czy dalii.

fot. pixabay.com

Warzywa

W marcu wysiewamy też nasiona do rozsady warzyw. Siejemy warzywa kapustne: kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta i brokuły. Siejemy też sałatę masłową i kruchą, które później można przesadzać do gruntu. Pod koniec miesiąca, najlepiej do doniczek, wysiewamy pomidory i paprykę. Wymagają one dość sporo ciepła, więc będzie można je wysadzić do ogrodu dopiero najwcześniej w maju. Hodując warzywa w domu, postawmy donice w miejscu odpowiednio naświetlonym, najprościej postawić je przy oknie.

Trawnik

Aby rozpocząć jego pielęgnację, trzeba zacząć od grabienia, aby usunąć z niego stare liście. Trawnik po okresie zimowym potrzebuje dużo tlenu z powietrza. Kiedy zauważymy, że trawnik zaczyna rosnąć, najlepiej zasilmy go nawozem wieloskładnikowym, aby jak najszybciej uzyskał zdrowy wygląd!

fot. pixabay.com

A jak prace wyglądają u Was? Przygotowujecie już ogrody i balkony do wiosny? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj