Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masa dymu i emocji. Co w zrobić w tej sytuacji na drodze? Pomógł inspektor z Wodzisławia [WIDEO]

Facebook Twitter

Do tego zdarzenia doszło w Katowicach, wyglądało groźnie, a tym bardziej kierowca nie wiedział, jak ma zareagować. O całej sprawie piszą Inspektorzy Transportu Drogowego.

Na jednym ze skrzyżowań w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej, kobieta prowadząca auto osobowe zatrzymała swój niesprawny pojazd. Starała się zgasić silnik, ale na nic zdało się wyłączenie stacyjki i wyjęcie kluczyka. Silnik wszedł na wysokie obroty i nic nie dało się zrobić. Sekundy później auto zaczęło emitować kłęby białego dymu, które spowiły całą trzypasmową arterię, skutecznie ograniczając widoczność praktycznie do zera. Kobieta opuściła wówczas swój pojazd. Na tą niebezpieczną sytuację nadjechał jeden z inspektorów śląskiej inspekcji, który akurat zmierzał służbowym autem do katowickiej siedziby inspektoratu.

To niecodzienne zdarzenie miało miejsce we wtorkowy (7.06.) poranek. Inspektor z wodzisławskiego oddziału jechał akurat do katowickiej siedziby wojewódzkiego Inspektoratu ITD, gdy na ul. Mikołowskiej w Katowicach natknął się na jednym ze skrzyżowań na dymiące się auto osobowe. Kierowcy innych pojazdów starali się ominąć ten pojazd, przedzierając się ostrożnie przez gęstniejący, biały dym. Pierwszym, który zareagował w tej sytuacji, był właśnie inspektor ITD. Zatrzymał pojazd na pasie za feralnym autem osobowym. Pojazd na szczęście nie płonął, emitował jedynie kłęby białego dymu. Do tego inspektor usłyszał wyraźnie, że silnik tego pojazdu osobowego pracuje na bardzo wysokich obrotach. Łącząc te fakty oraz korzystając ze swojego doświadczenia jako diagnosta samochodowy, inspektor ruszył do akcji. Zniknął w śnieżnobiałych oparach spalanego oleju silnikowego i już po chwili ta spektakularna awaria zniknęła.

Inspektor wyjaśnił przerażonej właścicielce auta, że doszło do tzw. rozbiegania silnika, którego nie da się zatrzymać, wyłączając stacyjkę, czy nawet odcinając zasilanie z akumulatora. Wyjaśnił także, że najskuteczniejszym sposobem jest wówczas użycie najwyższego biegu wraz z wciśniętym hamulcem, co pozwala wyhamować samoczynnie nakręcający się motor pojazdu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2024