Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Maseczka bez szycia, maseczka jak origami [WIDEO]

Facebook Twitter

Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązywać nas będzie od czwartku (16.04.). W Radiu 90 przypominamy o decyzji rządu w tej sprawie.

Wychodząc na zewnątrz, trzeba będzie się do tego nakazu stosować. A maseczki to towar deficytowy i wcale nie tani, dlatego pojawia się coraz więcej pomysłów na to, jak samodzielnie i bez ponoszenia zbędnych kosztów wykonać maseczkę w domu.

Ci, co już spróbowali przekonują, że to dziecinnie proste i nie wymaga umiejętności szycia. Maseczkę można wykonać z tego, co akurat mamy w domu w 30 sekund. Wystarczy kawałek materiału, np. bawełny, dzianiny, to może być nasza stara koszulka. Wycinamy prostokąt, który ma minimum 20-26 cm szerokości i 35-40 cm długości, może też być kwadrat o bokach minimum 35-40 cm.

Do szybkiego zrobienia ochronnej maseczki oprócz kawałka materiału potrzebne są też dwie elastyczne gumki do włosów. Materiał składamy na trzy równe części. Na boki materiału nawlekamy gumki. Odginamy rogi materiału do środka, jeden wkładając w drugi. I gotowe! Nakładamy maseczkę na twarz.

Po każdym naszym powrocie do domu maseczka powinna być wyprana w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut, a potem wyprasowana w maksymalnej temperaturze. Co ciekawe, maseczkę jednorazowego użytku, można zrobić także z ręcznika papierowego. To trochę jak sztuka origami, jak to zrobić pokazuje Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie, film można zobaczyć na profilu żorskiej biblioteki w portalu społecznościowym. Film także powyżej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 lipca 2020