Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Maseczki a astma

Facebook Twitter

Maseczki w miejscach publicznych od czwartku (16.04.) obowiązkowe dla wszystkich.

Fot. coyot / pixabay.com

Poza dziećmi w wieku do 2 lat oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia ust lub nosa. Przepis nie zwalnia z noszenia maseczek przez astmatyków. Jak w tej sytuacji mają oni sobie poradzić – pyta jeden z naszych słuchaczy:

Pytanie proste, odpowiedź już niekoniecznie.
Po pierwsze czy maseczka może astmatykom szkodzić ? Lekarze twierdzą, że nie, choć przyznają, że trudniej będzie im oddychać przez maseczki specjalistyczne, wyposażone w system filtrów. Dlatego też w ich przypadku lepiej skorzystać z maseczek chirurgicznych lub bawełnianych. Po drugie, osoby z przewlekłymi chorobami płuc, w tym astmatycy są szczególnie narażeni na zarażenie koronawirusem i w związku z tym w ich przypadku maseczki są polecane. Pamiętajmy jednak, że samo noszenie maski nie gwarantuje ochrony przed zakażeniem. Jednak najważniejsze to prawidłowe korzystanie z maseczek.

Jak przyznali aptekarze, z którymi rozmawialiśmy, wiele osób nie wie jak ich używać. Przez maseczkę, która im spada albo ich drażni, co chwile poprawiają ją na twarzy. Niektórzy ją przesuwają albo nawet ściągają, bo nie słychać co mówią. Gdyby maseczek nie mieli, być może twarzy by w ogóle nie dotknęli. Jeżeli zatem musimy się zabezpieczać, róbmy to z głową.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 lipca 2020