Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Maski. Na wystawie w muzeum w Rybniku

Facebook Twitter

Ceramiczne maski na wystawie w Rybniku. Do maja można oglądać ekspozycje masek Zbigniewa Mury w rybnickim muzeum. Mura tworzy je od ponad ćwierćwiecza w swojej pracowni w Marklowicach, eksperymentuje z ulubionym przez siebie tworzywem jakim jest glina, czy masa porcelitowa.

fot.muzeum.rybnik.pl

Muzeum w Rybniku działa w reżimie sanitarnym, zwiedzanie jest możliwe po umówieniu wizyty, a w budynku nie powinno być więcej niż 20 osób. Wejść można tylnym wejściem do Ratusza, główne jest zarezerwowane dla osób załatwiających sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Artysta cierpliwie i ze spokojem od lat śledzi efekty procesu wypalania, szkliwienia. Czasem wykorzystuje nieoczekiwane spękania, czasem świadomie je wywołuje podnosząc dramatyzm ujęcia. Faktura ceramiki i kolorystyka współgrają w efekcie finalnym, tworząc jedyną w swoim wyrazie i rodzaju kompozycję. Zaangażowanie osobiste artysty, jego przemyślenia i emocje, a zarazem rzetelne, rzemieślnicze traktowanie dzieła, przekłada się później na odbiorcę rezultatów jego pracy.

– czytamy na stronie muzeum w Rybniku:

Można powiedzieć, że wyrósł w warsztacie produkującym ceramikę użytkową. Jako dziecko przyglądał się pracy swojego ojca Ryszarda, rzemieślnika – wytwórcy galanterii ceramicznej. Tu poznawał tajniki i techniki fascynującego go zawodu, przeprowadzał próby wypalania i utrwalania surowca. Jednocześnie z zawzięciem rysował i przenosił na papier dziecięce, a później młodzieńcze pomysły i wizje. Od roku1984 współpracował z ojcem, jako czeladnik ceramik; dyplom mistrzowski w zawodzie ceramika, otrzymał w 2000 roku.

fot.muzeum.rybnik.pl

Swą pierwszą realistyczną rzeźbę z gliny, wzorowaną na teatralnej lalce ze ściennego kalendarza, wykonał na początku lat 80. XX w. – przedstawiała dziewczynę z bukietem kwiatów.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj