Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masłowski w Radiu 90: Bony zakupowe za głosowanie dla uczniów. ”Etycznie jest to niewłaściwe”

Facebook Twitter

Etycznie jest to niewłaściwe. Jeszcze dziś (19.10.) lub jutro (20.10.) podejmiemy decyzję czy projektu nie odrzucić - tak zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski komentuje w porannej rozmowie w Radio 90 zachęcanie przez nauczycieli uczniów do głosowania w zamian za bony zakupowe.

Zespół Szkół Ekonomicznych, który walczy o jeden z projektów, wymyślił konkurs w którym nagrodą główną są bony zakupowe. I miejsce 300 złotych, drugie 250, trzecie 200 złotych. Wygrywają osoby, które nakłonią największą ilość osób do głosowania na projekt. Dodowem mają być screeny, które należy przesłać nauczycielowi. Jest też konkurs dla klas, wygrywa ta która nazbiera najwięcej głosów, nagroda wiązać się ma z dniem bez lekcji:

Radio 90: Jak się panu podoba takie kupowanie głosów?

Piotr Masłowski: Nie podoba mi się, etycznie jest to niewłaściwe. Zastanawiam się czy możemy mówić o kupowaniu głosów, dlatego że tu nie ma takiej sytuacji, że za głos coś dostaniesz, kiedy mówilibyśmy o klastycznym kupowaniu głosów, tu jest nakłanianie ludzi do tego żeby nakłaniali innych. Ci którzy zrekrutują największą ilość, mają dostać nagrodę. Jest wcześnie rano, ja jeszcze z prawnikami urzędowymi nie rozmawiałem, nie rozmawiałem z prezydentem Świerkoszem, który jest za szkoły odpowiedzialny, będziemy podejmowali jakieś decyzje.

Radio 90: Co wtedy jeżeli to jest prawda?

Piotr Masłowski: Myślę, że projekt nie będzie dalej poddany pod głosowanie.

Wątpliwości może budzić też przekazywanie danych osobowych za pomocą screenów. Poranny gość Radia 90 przyznaje, że to nie jedyny przypadek gdzie może dochodzić do nieprawidłowości przy głosowaniu nad budżetem obywatelskim:

Piotr Masłowski: Tego typu niepokojących głosów niestety w tegorocznym budżecie dotarło do mnie więcej, bo niepokojące głosy z Boguszowic, Chwałowic, ze zbierania tam podpisów przy parafiach, czy z Niewiadomia, gdzie istnieje prawdopodobieństwo takie, że ktoś zagłosował za dzieci mając dostęp do ich danych osobowych.

A cała rozmowa do zobaczenia tutaj:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021