Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masłowski w Radiu 90: Ludzie szukają oszczędności, dlatego uruchamiamy bank zamiany mieszkań

Facebook Twitter

Twój czynsz za mieszkanie jest za wysoki? Możesz go obniżyć, zamieniając swoje mieszkanie na mniejsze. Urząd Miasta w Rybniku uruchamia bank zamiany mieszkań, który ma pomóc rybniczanom szukającym tańszych lokali komunalnych.

fot. ZGM Rybnik / rybnik.eu

O tym problemie Arkadiusz Żabka rozmawiał z porannym gościem Radia 90 Piotrem Masłowskim zastępcą prezydenta Rybnika:

Piotr Masłowski: Kiedyś była taka inicjatywa w Rybniku, to umarło śmiercią naturalną. Natomiast teraz rzeczywiście jest tak, że ze względu na koszty energii ludzie szukają oszczędności i coraz więcej tego typu pytań się pojawiało w urzędzie, na przykład osób starszych, mieszkających w dużych lokalach zainteresowanych zamianą na mniejsze. Z drugiej strony mamy rodziny, które chętnie by wzięły większe lokale, a mieszkają w dwupokojowych mieszkaniach. Dlatego stworzyliśmy taką możliwość wymiany.

poranny gość piotr masłowski

Piotr Masłowski zastępca prezydenta Rybnika

Na propozycje zamian czeka wydział spraw mieszkaniowych. Warto dodać, że przy tych transakcjach konieczna jest bezzwrotna kaucja uzależniona między innymi od metrażu. Rybniccy urzędnicy obserwują jeszcze jeden trend związany z rosnącymi kosztami życia. Coraz mniej ludzi chce remontować mieszkania, a te można otrzymać z ZGM-u nawet po trzech miesiącach:

Radio 90: Ile jest obecnie mieszkań w zasobach ZGM-u?

Piotr Masłowski: około 4 tysięcy.

Radio 90: Ile jest do remontu?

Piotr Masłowski: Pustych mieszkań, które można zasiedlić, jest ponad 100. Natomiast pieniędzy w budżecie na wykonywanie remontów na ten rok to jest około 30 mieszkań. Dlatego miasto też ma taką ofertę jak mieszkania do remontu. W ostatniej puli pojawiło się 8 mieszkań. To jest bardzo ciekawy wątek, bo po raz pierwszy w historii w grudniu nam wróciły mieszkania z tej puli. 17 mieszkań wróciło, nie znalazły zainteresowania. To pokazuje, że na rynku mieszkaniowym zachodzą jakieś duże zmiany i że ludzie mają mniej pieniędzy na mieszkania w naszym zasobie.

W Rybniku realizowany jest jeszcze jeden projekt, to remont pustostanów przeznaczonych dla Ukraińców. Na ten cel miasto pozyskało blisko 4 mln złotych:

Piotr Masłowski: To są pieniądze europejskie planowane przez marszałka. Zanim wyremontujemy 40 mieszkań, 30 w pierwszej puli, 30 już jest w trakcie remontów. Mamy tyle pustostanów, że ja wolę mieć środki zewnętrzne i te lokale wyremontować i znaleźć najemcę, niż one mają stać puste i nawet nie przynosić minimalnego dochodu. Z tymi mieszkaniami dla Ukraińców jest tak, że jak one nie znajdą zainteresowania wśród Ukraińców, to możemy je dać na listy dla dotychczasowych mieszkańców miasta.

Cała rozmowa Arkadiusz Żabki z porannym gościem Radia 90 Piotrem Masłowskim zastępcą prezydenta Rybnika do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj