Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masłowski w Radiu 90: Niczego dzielnicom nie odbieramy

Facebook Twitter

Nie będzie budżetu obywatelskiego w rybnickich dzielnicach. 'Miasto chce zmiany, bo nie chodzi o to żeby każda dzielnica coś zgłaszała'- mówił poranny gość Radia 90 zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.

Niczego nie odbieramy, ale modyfikujemy system – podkreślał wiceprezydent:

Nie zgadzam się z takim zarzutem, że odbieramy coś dzielnicom, tym bardziej, że jeżeli popatrzymy na projekty, które wygrały w głosowaniach ogólnomiejskich, to nie wygrywały projekty z Maroka- Nowin, które ma zdecydowanie najwięcej mieszkańców, ale dotychczas mamy zwycięzców w Chwałęcicach, Kamieniu i na Paruszowcu(…). Myślę, że większe emocje zdecydowanie budzi to w Radach Dzielnic, wśród osób zaangażowanych w działalność Rad Dzielnic, niż wśród mieszkańców, którzy dzięki tej zmianie będą mieli większe i ciekawsze projekty.

Zmieniają się także przepisy ogólnopolskie. Teraz budżet obywatelski w miastach na prawach powiatu będzie obowiązkowy i musi wynosić co najmniej 0,5 % budżetu miasta.

Warto przypomnieć, że budżet obywatelski w Rybniku nigdy nie cieszył się wielkim zainteresowaniem. Kilka lat temu frekwencja była najmniejsza w Polsce, potem zaczęła sięgać 20 %:

Nie chodzi o to, żeby każda dzielnica coś zgłaszała. Jeżeli w danej dzielnicy nie ma pomysłów, myśmy mieli drugi rok z rzędu, taką sytuację, że głosowania były w 11 dzielnicach tylko, na 27. W 16 dzielnicach nie było nawet tylu projektów, żeby głosowanie przeprowadzić. To pokazywało, że coś z tym fantem trzeba zrobić. Projekty dzielnicowe często przechodziły bez żadnego głosowania, czyli wydajemy pieniądze publiczne na zasadzie takiej, że pan Franek wpadł na pomysł, nie było kontrargumentów i trzeba było realizować.

Do czwartku (7.03.) trwają konsultacje społeczne. Można zgłaszać je pisemnie, a w czwartek między 16.00 a 19.00 urzędnicy zapraszają do siebie wszystkich mających uwagi do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.

Posłuchaj całej rozmowy z Piotrem Masłowskim, zastępcą prezydenta Rybnika:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021