Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masłowski w Radiu 90: „Zawalonych chlewików na Paruszowcu nie będziemy odbudowywać”. Co z chlewikami w Niedobczycach?

Facebook Twitter

"Zawalonych chlewików na familokach na Paruszowcu nie będziemy odbudowywać, jest też problem z rewitalizacją tych, które są objęte opieką konserwatora zabytków" - przyznał poranny gość Radia 90 zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.

Chlewiki w Rybniku- Niedobczycach, sierpień 2022

Kilka dni temu zawalił się jeden z nich. Porannego gościa pytaliśmy o to, jak miasto zamierza rozwiązać problem walących się budynków.

Radio 90: Miasto będzie je odbudowywać?

Piotr Masłowski: Prawdopodobnie nie, ten chlewik na Paruszowcu, który się zawalił, nie był objęty ochroną konserwatorską. Mieszkańcom chcę wyjaśnić, że nie chodzi o chlewik, który jest na środku osiedla, w tej zwartej zabudowie, ale jadąc od Mikołowskiej, po prawej stronie za jednym z bloków zawalił się chlewik. Zawalił się między innymi dlatego, że ludzie składują tam masę rzeczy i kuli w ścianach. To jest jeden z powodów, dla których ten budynek się zawalił. Nie jest objęty opieką konserwatorską, więc prawdopodobnie zostanie rozebrany. Natomiast w takiej sytucji, gdy byłby objęty opieką konserwatora, to byłoby to ogromne wyzwanie, bo chlewik należy wówczas odtworzyć.

W dzielnicy Niedobczyce są jednak takie chlewiki przy familokach, które znajdują się pod opieką konserwatora zabytków. Od kilku lat mieszkańcy czekają aż miasto je odbuduje. ZGM zapowiedział że do końca października chce zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych. Ma tam powstać klub osiedlowy i wiaty na śmietniki.

Tymczasem wiceprezydent Masłowski mówi, że koszt tej inwestycji może być zbyt wysoki.

Piotr Masłowski: Pomysły są takie, żeby tam była świetlica, garaże, ale to jest inwestycja idąca już dziś w dziesiątki milionów złotych, byłby to koszt większy niż 10 milionów. Pytanie czy warto inwestować w chlewiki takie duże kwoty, gdy miasto ma jednak zupełnie innego rodzaju potrzeby. Bardzo wiele samorządów tego doświadcza, nie możemy zburzyć budynków objętych ochroną konserwatorską, z drugiej strony nie ma środków na ich utrzymanie.

Zobacz całą poranną rozmowę w Radiu 90:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj