Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masz już swoja tabliczkę? Rybnik przypomina o emaliowanych tabliczkach na domy

Facebook Twitter

Rybnik przypomina o emaliowanych tabliczkach na domy. Już ponad 100 rybnickich posesji ma tabliczki adresowe zgodne z Systemem Informacji Miejskiej. Tabliczka ma charakterystyczny połysk i powierzchnię, a litery, cyfry i znaki są lekko wypukłe.

fot. UM Rybnik

Tablica wypalana jest w piecu w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Całość nawiązuje do historii huty Silesia, słynącej niegdyś m.in. z produkcji emaliowanych naczyń. Zamawiać je można w halo!Rybnik na deptaku.

Ta tradycyjna, odwołująca się do przemysłowej spuścizny miasta technologia została użyta do wykonania tablicy adresowej o unowocześnionej, skrzynkowej konstrukcji. Wypalanie powoduje, że tablice mają nie do końca doskonały kształt – dlatego każda jest unikatowa. Do tablicy dołączona jest małoinwazyjna ramka montażowa, która ułatwi jej pozycjonowanie na elewacji, murze lub płocie. Ramka zapewnia trwałą ekspozycję tego małego dzieła sztuki rzemieślniczej.

– mówi Robert Cebula, naczelnik Wydziału Marketingu i Mediów Urzędu Miasta Rybnika.

fot. UM Rybnik

Przygotowany przez Miasto produkt wpisuje się w założenia Systemem Informacji Miejskiej, którego celem jest porządkowanie przestrzeni miasta. Przypominamy, że chodzi o system oznaczeń i informacji orientacyjnych, który ma wpływ na wygodę korzystania z miasta.
W jego skład wchodzą: tablice adresowe i ulicowe, drogowskazy, mapy, informacje na przystankach, miejskich parkingach, urzędach, instytucjach i innych obiektach użyteczności publicznej. W SIM uwzględniono też ujednolicenie informacji komercyjnych – dojazdowych i orientacyjnych dla firm.

– SIM wdrażamy stopniowo, w miarę remontów i nowych inwestycji na obiektach i instytucjach miejskich. Nowe tablice adresowe i oznaczenia orientacyjne są już zauważalne w mieście, cieszę się, że także mieszkańcy na swoich prywatnych posesjach decydują się na zamieszczenie tablic w barwach miejskich. To widoczny znak identyfikowania się z miastem, kolejny przejaw tego, że tworzymy w mieście wspólnotę. Zachęcam do tego, by – zwłaszcza w przypadku nowych domów czy w ramach remontów – wymieniać tabliczki adresowe na miejskie. Będą one przez lata cieszyć oko i zapewnią prawidłowe znakowanie posesji w Rybniku

– wskazuje Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

fot. UM Rybnik

Wyjątkowe, dostępne w trzech wymiarach tabliczki, można zamówić w punkcie halo! Rybnik.

– Zapraszamy do punktu przy ul. Sobieskiego 20, w którym można zobaczyć, jak taka tablica wygląda. Do wyboru są trzy wymiary tabliczek: 15×15 cm, 20×20 cm i 30×30 cm. Ceny kształtują się następująco: najmniejsza – 129 zł, średnia – 159 zł, największa – 209 zł. Zapraszamy do oglądania i składania zamówień poprzez specjalny formularz. Można to zrobić bezpośrednio w punkcie lub za pośrednictwem prowadzonego na profilu facebookowym sklepu. Istnieje możliwość wysyłki tabliczki na wskazany adres – informuje Lidia Białecka, kierownik halo! Rybnik.

Tak wygląda formularz zamówienia tabliczki:

Formularz zamówienia tabliczki
Format pliku: pdf | Rozmiar pliku: 2 MB

Tablice adresowe – projekt wzorniczy
Format pliku: pdf | Rozmiar pliku: 2 MB

Konieczność posiadania tabliczki z numerem domu reguluje polskie prawo. Wynika z niego, że na każdym budynku mieszkalnym, biurowcu, budynku użyteczności publicznej musi się znajdować tabliczka z numerem. W przypadku domów jednorodzinnych obowiązek umieszczenia tabliczki spoczywa na jego właścicielu.

Podstawą prawną jest tu ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. Zgodnie z art. 47b. ust. 1 tej ustawy właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj