Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Matka Polka w Raciborzu, Matka z dziećmi w Radlinie

Facebook Twitter

W Dniu Matki o mamach na pomnikach w regionie. Są przynajmniej dwa, które mają symbolizować matczyną miłość. Powstały w różnych okresach, z różnych okazji czy pobudek, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że mamom należą się pomniki!

Pomnik Matki Polki stoi nad Odrą w Raciborzu, statua zwana jest 'śląską Nike’. Kobietę z dzieckiem na ramieniu, dumnie kroczącą i patrzącą przed siebie, zaprojektował artysta plastyk Jan Borowczak. Mierzący blisko 7 metrów pomnik odlano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Początkowo pomnik miał mieć inny kształt, a kobieta, zamiast jednego, miała trzymać trójkę dzieci, symbolizujących trzy powstania śląskie i być ubrana w strój regionalny. Koncepcja ta nie zyskała jednak akceptacji w ministerstwie kultury. Środki na budowę pozyskano z dotacji państwowych, funduszu Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz ze składek w ramach czynu społecznego.

– czytamy w Wikipedii.

W przyszłym roku minie 50 lat od odsłonięcia pomnika Matki Polki w Raciborzu, było to 14 lipca 1973r.

W Radlinie na Placu Olimpijczyków stoi pomnik Matki z dziećmi. Odsłonięto go znacznie później niż 'śląską Nike’, bo w listopadzie 2012 roku.

Burmistrz Radlina w czasie odsłonięcia pomnika w 2012 roku

Plac z pomnikiem Matki z dziećmi, to jedno z ulubionych miejsc radlińskich matek z dziećmi, szczególnie latem gdy woda tryska z fontanny. Robi się tam wodny plac zabaw:

Dni Radlina 2019

Wszystkim mamom, wszystkiego najlepszego!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj