Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Maturzyści 2018 odebrali wyniki swoich egzaminów dojrzałości

Facebook Twitter

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna w całym kraju do matury przystąpiło ponad 247 tysięcy osób, egzamin dojrzałości zdało blisko 80% z nich. W skali kraju najgorzej wypadli uczniowie techników, w liceach było o wiele lepiej.

Z uczniami I LO w Rybniku, którzy odebrali wyniki swoich matur rozmawiał nasz reporter Robert Krzyżaniak:

Dodajmy, że wyniki matur można było sprawdzić już po północy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wczoraj (3.07.) uczniowie odbierali je oficjalnie w formie papierowej w swoich szkołach. Dawniej czekało się w dużej grupie na moment, gdy zostaną one wywieszone na tablicy, a później trzeba było „dopchać się” do niej, by sprawdzić jak zdało się maturę. Mówi dyrektor I LO w Rybniku, Tadeusz Chrószcz:

Myślę, że po całym tym długim okresie napięcia, każdy tą chwilę tych największych nerwów, kiedy się wyświetlają wyniki przeżywa sobie intymnie, we własnym domu przed własnym urządzeniem elektronicznym. Tak chyba jest lepiej, nie ma tych emocji takich gwałtownych, bo tak to rzeczywiście bywało, wyglądało. Poza tym chronimy dane osobowe, to też ważne, każdy ma swoje wyniki do własnej świadomości.

A jakie są wyniki matur w I LO w Rybniku?

U nas się cieszą wszyscy ze zdanej matury oczywiście, na razie jest za wcześnie, żeby pogłębiać analizy konkretnych wyników. Czy te osiągnięte są wystarczające, żeby się na wymarzone studia dostać? Być może zdający już to wiedzą, ja jeszcze takiej wiedzy nie mam. Natomiast patrząc na liczby, nie wyglądają źle. Na razie musimy zaczekać spokojnie na jakieś wyniki średnie krajowe, średnie wojewódzkie, bo one dopiero pozwolą się odnieść do tego, co osiągnęli akurat absolwenci naszej szkoły.

Obecny system matur i przyznawanie procentów, a nie stawianie ocen za konkretny egzamin, to dobre rozwiązanie – dodaje dyrektor Chrószcz:

Te procenty pozwalają umiejscowić własny wynik na różnych skalach. Zdający otrzymuje nie tylko własny wynik wyrażony w procentach, ale także otrzymuje informacje, ilu zdających zdało tak samo lub gorzej od niego. Czyli jakby od razu wie, gdzie się znajduje, jeśli chodzi o konkurentów, tych zdających, którzy zdawali ten sam egzamin w całym kraju. Sposób przekazywania tych informacji, ja uważam, że jest właściwy i nie trzeba tutaj niczego poprawiać.

Wyniki procentowe będą ważne przy wyborze wyższej uczelni, na którą chce się dostać osoba, która zdała maturę. Egzaminy poprawkowe zaplanowano na sierpień.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj