Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Męczeństwo Piotra Oheya” – Teatru Na Pół. Za nami kolejna produkcja Teatru Ziemi Rybnickiej i DK Boguszowice

Facebook Twitter

Praca nad "Męczeństwem Piotra Oheya" Sławomira Mrożka, to było prawdziwe męczeństwo - mówił podczas niedzielnej (06.02.) premiery w Domu Kultury w Boguszowicach reżyser Mateusz Zbigniew Suchan.

Fot. FB/TZR

Przez pandemię praca nad sztuką trwała półtora roku, zmieniali się aktorzy, a nawet nazwa teatru. W końcu się udało. Pierwszą sceniczną produkcję Teatru Na Pół działającego w Teatrze Ziemi Rybnickiej oglądał komplet widzów. Z reżyserem rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Mateusz Zbigniew Suchan: Jestem po pierwsze z nich niesamowicie dumny, a po drugie jestem przeszczęśliwy, że to męczeństwo się w końcu dokonało. Tak, doszliśmy już do premiery i możemy jechać dalej i grać kolejne spektakle z tym. W samej obsadzie jest 12 aktorów plus 2 muzyków dodatkowo jeszcze. Więc na scenie jest 14 osób.

Radio 90: Zaangażowanie muzyków, którzy grają na żywo, niezwykle wzbogaca tę sztukę. Dodaje jej takiej dynamiki.

Mateusz Zbigniew Suchan: Tego mnie nauczono na akademii w Gardzienicach, że muzyka zawsze na żywo. Bo po prostu nic nie oddaje tej organiczności tej muzyki. Tego, że aktorzy sami mogą wejść, jak w tym spektaklu, za klawisze i zagrać. To jest nie do podrobienia w żaden sposób.

Młodzi aktorzy przyznają, że praca nad spektaklem była fantastyczną przygodą, a sama premiera niezapomnianym uczuciem:

W spektaklu prócz aktorów byli muzycy, którzy grali na żywo na gitarze, pianinie i trąbce. Muzykę skomponował Piotr Tkocz:

Piotr Tkocz: Mateusz jest moim bardzo bliskim przyjacielem od początku. Czyli reżyser i po prostu zwrócił się do mnie z prośbą o napisanie muzyki i zagranie z dwójką innych muzyków. Stwierdziłem, że to jest bardzo fajny pomysł i świetnie to urozmaici spektakl. Jeżeli któryś z muzyków nie mógłby się pojawić na scenie, będziemy też wszystkie ścieżki zgrywać. Ale póki co na razie w planach jest granie na żywo, za każdym razem.

„Męczeństwo Piotra Oheya” Sławomira Mrożka to kolejna produkcja Teatru Ziemi Rybnickiej i Domu Kultury w Boguszowicach. W planach w kwietniu spektakle dla rybnickich szkół w TZR.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022