Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Medycy ostrzegają – kolejka do szczepienia to nie wydarzenie towarzyskie

Facebook Twitter

"Można się zarazić także przed podaniem szczepionki, która po prostu nie zdąży nas ochronić. Wizyta w przychodni, gdzie mamy przyjąć szczepionkę to nie spotkanie towarzyskie" – apelują lekarze. A niestety wiele osób, szczególnie starszych, tak traktuje wyjście z domu do miejsca, gdzie będą się szczepić.

fot. pixabay.com

W oczekiwaniu na podanie zastrzyku należy stosować się do podstawowych zasad, takich jak dystans, dezynfekcja, maseczka. Przez wiele miesięcy wielu z nas udało się ominąć zakażenie koronawirusem, głupotą by było, gdyby się to stało w kolejce do szczepienia. Lekarze mówią o podstawowych zasadach dla osób udających się na przyjęcie dawki leku. Najlepiej pojawić się kilkanaście minut wcześniej i poczekać aż do gabinetu poprosi nas lekarz.

Te zasady nie są trudne do zrealizowania

– mówi Renata Ćmok, przełożona pielęgniarek w NZOZ „Zdrowie” w Pawłowicach.

Renata Ćmok: Najważniejsze co jest, to żeby pacjenci  pamiętali, że w przychodni mają zachować najwyższe środki  ostrożności. Mają odkażać ręce i mają nie rozmawiać. Mają zachować odstęp, bo mamy drugi rok pandemii i przychodzą ludzie cali szczęśliwi, że w końcu mogli przyjść, pogadać, podzielić się różnymi informacjami, szczęściem swoim, że są szczepieni i nie przestrzegają tych zasad.

W oczekiwaniu na podanie preparatu należy stosować się do podstawowych zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. Bardzo ważne jest także przychodzenie na wcześniej umówioną godzinę, co pozwoli na uniknięcie niebezpiecznego kumulowania się w poczekalniach

– mówi prezes Porozumienia Pracowników Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Dodaje, że pojawiają się sygnały o rozluźnieniu panującym w niektórych punktach szczepień.

Pacjenci uważają, że w tym miejscu są bezpieczni. A jest to bardzo złudne. Można się zarazić także przed podaniem szczepionki, która nie zdąży nas ochronić

– podkreśla Janicka. PPOZ przypomina, że przede wszystkim ważna jest punktualność i nieprzychodzenie znacznie przed czasem wyznaczonym na szczepienie. Najlepiej pojawić się kilkanaście minut wcześniej i poczekać aż do gabinetu poprosi nas lekarz.

Osoby zgłaszające się na szczepienia powinny przestrzegać obowiązku zasłaniania maseczką nie tylko ust, ale również nosa. Należy zachować dystans co najmniej 1,5 m oraz dezynfekować ręce przed wejściem do punktu szczepień.

Medycy przypominają także, że koniecznie trzeba umyć również po powrocie do domu – ciepłą wodą, przez co najmniej pół minuty.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj