Merytorycznie o finansach gmin. Samorządowcy chcą powołania pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządami
Samorządowcy chcą powołania pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządami, który miałby być gwarantem utrzymania stałego dialogu strony rządzącej z włodarzami miast i gmin.
Wniosek o powołanie pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządami?
Samorządowcy z regionu chcą powołania Pełnomocnika Rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym. List w tej sprawie do premiera Donalda Tuska wysłał Piotr Kuczera, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i prezydent Rybnika. Chodzi o merytoryczną dyskusję np. na temat finansów publicznych – mówi Piotr Kuczera, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Piotr Kuczera: Dostrzegamy taką potrzebę jednak szybszej komunikacji pomiędzy poszczególnymi ministerstwami i samorządem. Te komisje wspólne są zwołane mniej więcej raz w miesiącu, a osoba do takich stałych kontakt po prostu by się przydała. Przyznam się, że taka osoba funkcjonowała w poprzednim rządzie, niezbyt te kontakty były jednak dobre. W ogóle atmosfera współpracy między samorządem, a rządy była była różna. Dzisiaj czujemy pewne otwarcie i na tej kanwie taki pomysł. Zobaczymy, z jakim, odezwiemy się to spotka. Wiem jedno choćby dyskusja nad ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego pokazuje, że te rozmowy są możliwe, jest możliwy jakiś kompromis.
Kwestia finansów w samorządach to najpilniejszy temat:
Piotr Kuczera: Szczególnie, gdy już mówimy o finansach, to właśnie dwa obszary – finansowanie oświaty i zadania zlecone. To są te rzeczy, gdzie rzeczywiście musimy szukać możliwości współpracy, ale też możliwości szukania takich rozwiązań, które usatysfakcjonują ministra finansów i które są realne na tym etapie możliwości budżetowych państwa.
Samorządy w ostatnich latach zostały mocno obciążone różnymi zadaniami, ale to nie jedyny problem:
Piotr Kuczera: W wyniku tzw. polskiego ładu bardzo mocno obcięto dochód własny gmin. Na przykładzie Rybnika mogę powiedzieć, że w ostatnich trzech latach to było 234 miliony złotych i to tego pieniądza, który był dochodem własnym. Bardzo nas cieszy, że w tej nowej ustawie są takie zapisy, które powodują, czy to dochody są stabilizowane i są niezależne od pewnych wahnięcia politycznych, bo stanowią tak naprawdę procent dochodu danej grupy mieszkańców, która zamieszkuje daną gminę.
Jaka będzie odpowiedź na wniosek samorządowców? Będziemy to sprawdzać w Radiu 90.
Czytaj także:
- Piotr Kuczera: warto wydać pieniądze na reorganizację urzędu miasta
- Piotr Kuczera: W sprawie nutrii do Rybnika przyjeżdża wiceminister ochrony środowiska