Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Miało być 288 mln, jest 10 mln, czyli Rybnik po rozdaniu rządowych pieniędzy

Facebook Twitter

Wnioskowali o 288 milionów złotych. Dostali 10 milionów, jak wiecie z wiadomości Radia 90: na budowę hospicjum stacjonarnego. Teraz na naszej antenie Rybnik po rozdaniu pieniędzy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Pomimo wszystko mam poczucie zysku, nie straty

– mówi Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta:

Bardzo się cieszę, że hospicjum będzie budowane, firma która zrobiła nam projekt, to jest firma bardzo renomowana i myślę, że dzięki temu w Rybniku powstanie coś bardzo potrzebnego społecznie, a z drugiej strony bardzo fajny obiekt. Także z tego się cieszę, ale myślę, że ta cała sytuacja pokazuje to, o czym będzie dyskusja w całym kraju, ewentualne weto polski budżetu europejskiego, bo miasta bez wsparcia zewnętrznego nie będą inwestowały. Tu fundusze europejskie są niezbędnie potrzebne i opowiadanie o tym, że fundusz inicjatyw lokalnych jest w stanie to zastąpić, to to jest mrzonka, to pokazuje tą skalę, wnioskujemy o 288 a dostaliśmy 10 mln. To jest nie realne żeby rząd mógł nas wspierać w takich wysokościach, żeby nasze samorządy się rozwijały.

Przypomnijmy o środki na jakie inwestycje starał się Rybnik:

Wnioskowaliśmy o 288 milionów na kilka rożnych przedsięwzięć, z których największe to było 2 etap regionalnej drogi Racibórz-Pszczyna, na kwotę 180 milionów, ale w tym były różne pomysły takie jak remont MDK, czy też rozbudowa w nowej siedzibie, czy np. rozbudowa ulicy Sportowej w celu zapewnia usługi strefy przemysłowej w Niewiadomiu i na byłej hałdzie. Także były to przedsięwzięcia różne i myślę, że pro rozwojowe dla Rybnika. Dla mnie jest zupełnie oczywiste, że nie dostaliśmy na wszystko, natomiast najbardziej zaskakującym w tym wszystkim jest brak kryteriów, nie było tu merytorycznych kryteriów, tylko decydowały tu kryteria innego rodzaju i to mnie niepokoi.

Na co wystarczy 10 milionów złotych przy budowie hospicjum?

Mniej więcej budowa hospicjum ma kosztować 21 milionów, czyli to jest pokrycie połowy, drugą część dołoży miasto. Należy przypomnieć, że miasto też wnosi do tej inwestycji grunt, zorganizowało konkurs architektoniczny, także to są wydatki, które już są przez miasto poniesione, których do tego nie liczymy. Także udział miasta będzie większościowy w tej inwestycji. Kwota 10 milionów pozwoli nam ruszyć a z racji, że projekt był przewidziany w dofinansowaniach w budżecie pozwoli też te 10 milionów zagospodarować na inne, ważne społecznie przedsięwzięcia.

Miasto Rybnik ma zamiar szukać innych źródeł dofinansowania inwestycji, na które nie udało się zdobyć pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Władze miasta liczą na zarówno fundusze unijne, jak i krajowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024