Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Miały ruszyć wczoraj. Konsultacje w sprawie mieszkań komunalnych na Batorym przełożone

Facebook Twitter

Miały ruszyć wczoraj (11.10.), tak się jednak nie stało. Konsultacje społeczne w sprawie budownictwa mieszkaniowego w Wodzisławiu muszą zostać przełożone. A przypomnijmy, że domagali się ich mieszkańcy osiedla Batorego, którzy nie zgadzają się na wycięcie drzew w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" po to, by wybudowane zostały tam lokale komunalne.

Miejsce, w którym mają powstać mieszkania. Tu odbyła się wizja lokalna

Debata przesuwa się jednak w czasie. Wszystko przez procedury, jakie narzuca uchwała Rady Miasta przyjęta 2 lata temu i terminy, jakie w niej obowiązują. Tłumaczy to rzeczniczka wodzisławskiego magistratu:

Anna Szweda-Piguła: Po pierwsze sam prezydent ma 21 dni na rozpatrzenie takiego wniosku o przeprowadzenie konsultacji, później ma 7 dni na wydanie decyzji i dopiero później tak naprawdę przyjmuje zarządzenie, które musi być ogłoszone na tydzień przed rozpoczęciem konsultacji. Dopiero wówczas takie konsultacje mogą być rozpoczęte. Konsultacje odbyły się od 11 października, czyli tak jak wskazali nam radni w swojej uchwale. Podpisana treść uchwały przez przewodniczącego rady musiałaby trafić do prezydenta najlepiej 30 września, najpóźniej 1 października, co i tak jest już utrudnieniem. Taka uchwała została podpisana przez pana przewodniczącego 6 października, już wtedy jej wykonanie stało się nierealne w urzędzie.

Konsultacje mają dotyczyć: propozycji budowy mieszkań komunalnych na działkach położonych przy ulicy Stefana Batorego, zagospodarowania 9-hektarowego terenu zieleni pomiędzy ulicą Batorego a Rodzinnym Parkiem Rozrywki „Trzy Wzgórza”, a także wyznaczenia przez magistrat terenów pod budownictwo mieszkaniowe innych niż tereny zieleni położone na dyskutowanym obszarze.

Anna Szweda-Piguła: Nie tracimy czasu i nie zaprzestajemy działań w tym temacie. Debata, którą zapowiedział prezydent w tym temacie jest już zaplanowana i odbędzie się 28 października w WCK, będzie to debata otwarta, ze względów sanitarnych i epidemiologicznych jak najbardziej będziemy musieli pilnować ilości miejsc, ale staramy się zrobić tak aby każdy chętny mógł wziąć udział w dyskusji, ten kto będzie chciał  być na sali i wyrazić swoje zdanie mam nadzieję, że będzie mógł być. Już zaplanowaliśmy szeroki streaming całej debaty, tak żeby każdy mógł ją obejrzeć w sieci. Te konsultacje w różnych formach będą trały…

A nowy termin konsultacji społecznych Rada Miasta musi przyjąć kolejną uchwałą. Stanie się to najprawdopodobniej na najbliższej sesji, 27 października. W ich ramach planowane są spotkania w dwóch dzielnicach: Jedłownik Szyb i Trzy Wzgórza, opinie mieszkańców będą też zbierane na piśmie i elektronicznie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj