Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Miasto Rybnik utworzy spółkę gospodarowania odpadami, ta w przyszłości ma zbudować spalarnię

Facebook Twitter

Miasto Rybnik utworzyło kolejną miejską spółkę. Kilka miesięcy temu powstała spółka komunikacyjna, na ostatniej sesji większość radnych zdecydowała o utworzeniu spółki, która ma przebudować model gospodarowania odpadami.

konsultacje

12 radnych było za, 1 był przeciwny, a 10 wstrzymało się od głosu. Wynik głosowania pokazuje, jak trudno było Prezydentowi Piotrowi Kuczerze przekonać radnych do przekazania 4 mln złotych na utworzenie spółki. Wątpliwości radnych opozycyjnych budził biznesplan, a właściwie jego brak. Mówią radni Karol Szymura, Michał Chmieliński i Andrzej Sączek:

Biznesplanu nadal nie widzieliśmy. To jest jakiś ogół tutaj powiedziany. Biznesplan, jeśli się składa z pięciu słów, to 'sorry’, ale ja bym na to nie przeznaczył żadnych środków.

Jakby pan przyszedł do nas z kartką A4, na której byłyby liczby, założenia do biznesplanu. Są tylko hasła wypisane, nie ma liczb, żadnych.

Generalnie główną rolą tej spółki za te pieniądze przekazane do budżetu w kwocie 4 milionów będzie prowadzenie analizy, ekspertyzy i różnego rodzaju konsultacje i budowanie dopiero strategii. Więc czego nie może zrobić miasto, co zrobi spółka.

Jak tłumaczył prezydent Kuczera, utworzenie spółki jest konieczne, by uzyskać decyzję środowiskową, a to otworzy możliwości inwestycji. W planach powstanie między innymi sortowni, instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, ale przede wszystkim budowa spalarni, która w ekologiczny sposób zagospodarować ma odpady. Pieniądze na start mają być też wkładem własnym przy staraniu się o środki zewnętrzne – podkreślał prezydent Rybnika:

Piotr Kuczera: Robimy coś, co będzie się rozwijało przez najbliższą dekadę. Będzie miało oddziaływanie i takie są ambicje, na cały subregion. Jeżeli chodzi o środki, to na dzień dzisiejszy i tutaj jesteśmy trochę w niedoczasie, może się uda, może nie, możemy aplikować do końca roku o środki z NFOŚ na spalarnię. Może się uda, może nie. Przed nami fundusze europejskie, związane na przykład ze sprawiedliwą transformacją. Być może tu się coś znajdzie

Spółka posiadać własne zaplecze transportowe, służące do odbioru odpadów od mieszkańców. 100 procent udziałów w nowo powstałej spółce ma Miasto Rybnik.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023