StartKultura

„Miasto” – wystawa fotografii Piotra Borowicza

Galeria Drugiego Planu w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Piotra Borowicza. Wydarzenie odbędzie się 9 grudnia o godz. 17.00 podczas Świątecznego Wieczoru Sztuk. Wystawa będzie czynna do 9.01.2013.

Piotr Borowicz o sobie:

Mój sposób widzenia i rozumienia otaczającego świata ukształtował Kraków. Najsilniej oddziaływały na mnie wąskie plany i detale mówiące o aktywności człowieka. Do dziś uważam, że stanowią one najlepsze świadectwo życia ludzi. Mijane, na co dzień miejsca, których zwykłość nie zwraca naszej uwagi, stanowią po latach prawdziwy obraz tego jak żyliśmy. Pulsujące swoim lekko sennym rytmem warsztaty szewskie, zakłady fryzjerskie i wytwórnie wody sodowej, podobnie jak i inne miejsca gdzie toczy się prawdziwe, codzienne życie, są do dziś moimi ulubionymi tematami. Właśnie tam poszukuję symboli naszej codzienności.

Choć nie akceptuję dzisiejszego świata z jego krzykliwością i natarczywą reklamą, zdaję sobie sprawę z tego, że i on kiedyś się zmieni a wtedy być może robione dziś fotografie pozwolą na głębszą refleksję. Urzeka mnie prostota i piękno rzeczy i miejsc zwykłych. Nie tych wielkich, na pokaz. Małe, codzienne drobiazgi opowiadają najlepiej o tym, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Lubię też smakować drobne, otaczające nas absurdy. Każdy z nich wydaje się błahy, nawet nieco śmieszny, ale ich suma mówi już znacznie więcej.

Od 1979 r. jestem członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego a od 2008 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W okresie 1979 do 2011 miałem około 30 wystaw autorskich zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech. Uczestniczyłem w wielu wystawach zbiorowych, otrzymałem szereg nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1989 roku otrzymałem Medal 150-lecia fotografii.

Zostaw komentarz