Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieczysław Kieca: List otwarty w sprawie wyborów prezydenckich 2020

Facebook Twitter

Wasza troska o nas jest jak wydmuszka! Wszelkie obostrzenia zostaną zdeptane 10 maja 2020 roku. W imię czego? Utrzymania władzy? Za wszelką cenę? Apeluję o przełożenie wyborów prezydenckich - pisze w liście otwartym prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

To pierwszy samorządowiec w regionie, który tak wyraźnie i dobitnie sprzeciwia się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja. Prezydent Kieca znany ze swych sympatii politycznych pisze do rządzących:

Szanowni Państwo Rządzący,

jako politycy i samorządowcy parę tygodni temu rozpoczęliśmy walkę, jakiej nasze pokolenia nie miały szansy wcześniej doświadczyć. Wydawać by się mogło, że na pozór wszyscy, poczuwając tę ogromną odpowiedzialność za drugiego człowieka, podejmujemy niezliczone działania, by uchronić nas przed prawdziwą katastrofą. Na pozór. Okazuje się jednak, iż w obliczu zwiększenia szans wyborczych swojego kandydata, przestaje się liczyć zdrowie, bezpieczeństwo, a w końcu i życie polskiego Obywatela!

Od tygodni każdego dnia powtarzamy jak mantrę #zostańwdomu. Od tygodni to Wy, Szanowni Rządzący, codziennie przekonujecie nas, że jedynie ścisła kwarantanna, społeczna izolacja i przestrzeganie restrykcyjnych zasad higieny pozwoli nam ustrzec się przed dramatem, jakiego nie pamiętamy. Z wielkim zrozumieniem i zadowoleniem przyjmowałem kolejne Wasze decyzje i nakładane na nas ograniczenia. Wierzyłem, że staracie się nas uchronić. Wierzyłem, że w obliczu zagrożonych żyć Rodaków odłożymy politykę i wypełnimy daną nam przez społeczeństwo rolę z godnością. Wierzyłem, że ogólnonarodowe dobro i bezpieczeństwo są ponad wszystko.

Niestety. Moja nadzieja i wiara, iż razem pokonamy epidemię w sobotni poranek 28 marca legła w gruzach. Dostrzegłem, Szanowni Rządzący, że Wasza troska o nas jest jak wydmuszka! Wszelkie obostrzenia, tygodnie izolacji, tęsknoty za bliskimi, strachu o zdrowie i życie najbliższych zostaną zdeptane 10 maja 2020 roku. W imię czego? Utrzymania władzy? Za wszelką cenę?

Nie zostawiacie nam Polakom żadnego wyboru, Szanowni Rządzący! Bo cóż to za wybór? Pomiędzy ryzykiem zachorowania, narażenia na chorobę rodziny a ryzykiem porzucenia demokratycznych wartości? To żaden wybór. To drwina z demokracji, wolnych wyborów i narodowego bezpieczeństwa.

Jako prezydent miasta, osoba odpowiedzialna, pracodawca, syn i ojciec nie wyobrażam sobie, byśmy 10 maja mogli wziąć udział w uczciwych, solidnie przygotowanych wyborach. Nie wyobrażam sobie, że narazimy tysiące członków komisji wyborczych i miliony polskich wyborców. Nie wyobrażam sobie, że po 30 latach w wolnej Polsce zniszczymy możliwość wolnego wyboru.

Myślę, że to ogromnie ważne, by jak najwięcej z nas, w pełni zdrowia, mogło oddać głos w innym terminie. I o to z całych sił proszę. W imię naszego zdrowia i bezpieczeństwa apeluję do Was, Szanowni Rządzący, przełóżcie tegoroczne wybory. Dajcie każdemu z nas szansę wyboru, szanujcie nasze prawo wyborcze, szanujcie nasze życie. To życie, nie władza, jest najważniejsze.

Mieczysław Kieca
Prezydent Miasta
Wodzisławia Śląskiego

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021