StartWiadomości Wiadomości dnia

Miejsce spotkań dla Ukraińców w Rybniku

Szacuje się, że pracuje tu co najmniej 3,5 tysiąca osób. Po spotkaniach w Halo Rybnik! przyszedł czas na znalezienie stałego miejsca. Dziś już wiemy, że będzie to miejski lokal na rogu Kraszewskiego i Wysokiej. Mówi Mariusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia 17-tka:

Myśmy testowali zainteresowanie osób pochodzących z innych stron świata, a pracujących w Rybniku, czy chcieliby znaleźć sobie miejsce w tej naszej rybnickiej przestrzeni. To miejsce chcemy ostatecznie dedykować im. Rozpoczynamy od kursów języka polskiego, początkowo odbiorcami tych kursów będą przede wszystkim osoby z Ukrainy, ale jeśli będzie taka potrzeba to otworzymy te kursy dla obcokrajowców z zupełnie innych stron świata.

Na spotkaniach będzie czas nie tylko na naukę – podkreśla Mariusz Wiśniewski:

Chcielibyśmy również, żeby nie kojarzyli tego miejsca wyłącznie z miejscem, do którego przychodzę i się uczę albo gdzie uzyskuję jakąś konkretną, fachową pomoc, ale chcemy, aby kojarzyli to miejsce z przestrzenią, która jest dla nich. Gdzie mogą przyjść porozmawiać. Mamy lokal, mamy pieniądze na lektora, mamy lektora, mamy grupę zainteresowaną, nic, tylko wchodzić!

Spotkania odbywać się będą w niedzielę, bo emigranci pracują zwykle 6 dni w tygodniu.

Zostaw komentarz