Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Miesiąc został do V Wodzisławskiej Nocy Teatrów

Facebook Twitter

Wydarzenie, kiedy to w różnych miejscach Starego Miasta wystawiane są spektakle dla dzieci i dorosłych, zaplanowano na sobotę 15 września.

Fot. facebook.com/nocteatrow/

Tegoroczny repertuar jest wyjątkowy, bo to nie tylko jubileuszowa edycja imprezy, ale i program ma wpisywać się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości:

Przedstawienie „Bień 1920”, opowieść o gen. Adamie Bieniu na podstawie historii z jego listów miłosnych do swojej dziewczyny, a później żony – Zosi. To jest historia tak naprawdę o miłości, ale przede wszystkim ma wydźwięk antywojenny. Tak rozumiemy ten jubileusz, że odzyskanie niepodległości jest taką datą, kiedy powinny wybrzmieć wszystkie te wartości- dążenie do kompromisu- tak, żeby unikać konfliktów i w konsekwencji wojny -zapowiada Zofia Bornikowska, organizująca Wodzisławską Noc Teatrów.

Drugim takim ważnym punktem programu będzie spektakl „Kijów-Aleppo”: historie dwójki ludzi, Syryjczyka i Ukrainki:

Opowiada o historii, którą przeżyli. To jest historia bardzo przejmująca, dla dorosłych z momentami naprawdę mocnymi. Zapraszam szczególnie młodzież, która mam wrażenie, nie do końca zdaje sobie sprawę, co się dzieje właśnie tam. Dla najmłodszych świetna bajka „Momo” Ewy Kubeckiej z teatru Rawa. To z kolei bajka wykonana w takiej mało znanej technice lalki w połączeniu z techniką kamishibai. To jest teatr japoński, obrazkowy. Myślę, że to coś ciekawego, w Wodzisławiu pierwszy raz – dodaje Zofia Bornikowska.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Nasz Wodzisław i Classic Ballanga Teatr mają też marzenie, by w programie V Wodzisławskiej Nocy Teatrów pojawiła się też sztuka w gwarze śląskiej:

Zaprosiliśmy „Rajcula warzy” – monodram, który zdobył sporo wyróżnień, sporo nagród na różnych festiwalach w całej Polsce. Chcemy zagrać to na targu, takie dobre miejsce kojarzące się trochę z gastronomią. To sztuka nie tylko o warzeniu, ale również o życiu. Pierwszy raz uruchamiamy akcję crowdfundingową. To jest wszystko albo nic, to znaczy, jeśli nie zbierzemy wnioskowanej sumy minimalnej, no to akcja się może nie udać, ale wierzymy w to, że to się stanie i to przedstawienie „Rajcula warzy” będzie na nocy teatrów – dodaje Zofia Bornikowska.

W trakcie Wodzisławskiej Nocy Teatrów także dwie premiery przygotowane przez gospodarzy, czyli Classic Ballanga Teatr: jedna dla młodszego, druga dla starszego widza. Projekt możesz wesprzeć TUTAJ.

Więcej informacje o V Nocy Teatrów w Wodzisławiu Śląskim: TUTAJ.

Podobne tematy


Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/server106088/ftp/radio90/radio90pl/wp-includes/wp-db.php on line 3547

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj