Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkańcy apelują do wojewody w sprawie kopalni Paruszowiec

Facebook Twitter

"Już mieliśmy się cieszyć, już miało być spokojnie, a tu wojewoda podważa zgodność z prawem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla okolic ulicy Golejowskiej"- piszą w sieci organizatorzy zbiórki podpisów pod apelem do Jarosława Wieczorka, aby uznał uchwałę Radę Miasta.

Naruszenia prawa podane w zawiadomieniu wojewody są nielogiczne. Na ich temat wypowiedział się już prezydent, prawnicy współpracujący z nami opracowują swoją opinię, ale czasu jest mało.

– czytamy na fanpejdżu NIE dla eksploatacji złoża „Paruszowiec”. Mieszkańcy miasta proszą o podpisywania apelu dostępnego w sieci: TUTAJ!

To błyskawiczna akcja, która ma pokazać wojewodzie, jak ważna jest ta sprawa dla społeczności lokalnej. Podpisy muszą być zebrane do czwartku (28.05.), trafią do Rady Dzielnicy Paruszowiec-Piaski a stamtąd do wojewody.

W sprawie uchwały Rady Miasta Rybnika z dnia 23 kwietnia, która zmieniła Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla części miasta w rejonie ulicy Golejowskiej, wojewoda śląski wszczął postępowanie nadzorcze. W zawiadomieniu o wszczęciu postępowania czytamy o „istotnym naruszeniu prawa”.

Apel do wojewody:

Apelujemy do Pana Wojewody o uznanie uchwały nr 361/XXI/2020 z 23.04.2020 Rady Miasta Rybnika w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej obszar w rejonie ulicy Golejowskiej jako zgodnej z prawem. Uchwała została podjęta jednogłośnie przez radnych wszystkich opcji i zgodnie z wolą i w interesie przeważającej części mieszkańców miasta. Wprowadzone przez Radę Miasta zmiany w planie mają uniemożliwić powstanie nowej kopalni węgla i ochronić mieszkańców i mieszkanki Rybnika przed katastrofą ekologiczną, gospodarczą i społeczną. Przeciwko nowej kopalni wypowiedzieli się jednogłośnie radni w uchwale z dnia 23 maja 2019 r. We wszystkich sondażach przeciwnicy kopalni stanowią ponad 70% respondentów.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Uważamy, że uchwała jest zgodna z prawem oraz chroni interesy miasta i jego mieszkańców, a ponadto wpisuje się w strategię rozwoju całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wyjaśnienie wskazanych we wszczętym postępowaniu wątpliwości zostało przekazane przez Urząd Miasta Rybnika do Wojewody, będzie także przesłana dodatkowa opinia prawna w tej sprawie przygotowana przez organizację reprezentującą interes mieszkańców.

Apelujemy do Pana o umorzenie postępowania nadzorczego i wysłuchanie woli Rady Miasta i jego społeczności.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021