Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkańcy Cieszyna niechętnie korzystają z dotacji na wymianę źródeł ciepła

Facebook Twitter

6 tysięcy złotych – tyle pieniędzy mogą otrzymać na wymianę kopciucha z budżetu gminy mieszkańcy Cieszyna. Do 10 tysięcy - na pompę ciepła. Jednak kolejny rok z rzędu, chętnych na te pieniądze wielu nie ma.

Jak mówi w rozmowie z Radiem 90 Gabriela Staszkiewicz:

Kolejny raz w budżecie zaplanowano na ten cel pół miliona złotych.

Wzrosła także kwota samej dotacji. W gminach na Górnym Śląsku tworzone są listy kolejkowe, a dotacje nie starczają do wszystkich zainteresowanych. Tymczasem w Cieszynie po pierwszym naborze, często ogłaszane są kolejne, by wydać zaplanowane w budżecie pieniądze. Być może problemem jest obostrzenie, miasto nie chce dotować pieców na ekogroszek, stawia na gaz, olej, bądź odnawialne źródła energii.

Gabriela Staszkiewicz: Ta dotacja została zwiększona z 4 do 6 tysięcy w tym roku, to jest pierwszy rok kiedy mamy 6 tysięcy. Jest to również pierwszy rok, bo w poprzednie lata dopuszczaliśmy wymianę pieców z węglowego na węglowy nowszej generacji, natomiast uważamy, że to nie jest rozwiązanie, tym bardziej patrząc na to co się w tej chwili dzieje i jakie są plany Polski w tym zakresie. Chcemy jednak zachęcać mieszkańców do tego, żeby ta wymiana była przynajmniej na piece gazowe, alternatywne źródła energii, pompy ciepła i myślę, że to jest też powód tego, że my nie chcemy dopłacać do wymiany kopciuchów starszej generacji na kopciuchy nowszej generacji.

Wnioski w Cieszynie na dotacje można jeszcze składać do poniedziałku 12 kwietnia.
Więcej na ten temat w sobotnim programie Eko Patrol Radia 90, zapraszamy w imieniu Jana Baczy w sobotę po godzinie siódmej.

Posłuchaj poprzednich programów Eko Patrol Radia 90

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021