Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkańcy masowo chcą wymieniać piece. Mszana i Godów zwiększają dotację

Facebook Twitter

Gminy podejmują decyzję o zwiększeniu dotacji. Zrobiły tak już Jejkowice, o czym mówił w porannej rozmowie wójt, Marek Bąk. Władze Godowa w tegorocznym budżecie zarezerwowały na ten cel 1 mln złotych.

Gdy jednak okazało się, że wpłynęło 520 wniosków o udzielenie dofinansowania, władze zdecydowały o zwiększeniu kwoty o 875 tysięcy złotych, tak by wszyscy otrzymali finansowe wsparcie. Mówi wójt

Mariusz Adamczyk: W tym roku liczyliśmy na to, że z uwagi na obowiązek wymiany kopciuchów będzie duże zainteresowanie, chociaż przerosło to nasze oczekiwania, bo liczyliśmy, że to wzrośnie około 300 tysięcy, a tu 800 tysięcy więcej. Cieszymy się, bo powietrze mamy takie a nie inne. Chcieliśmy przeznaczyć te środki na zniwelowanie deficytu tegorocznego, natomiast wszyscy wiemy, że powietrze jest głównym tematem rozmów i na pewno gorzej się oddycha, przy okazji jest jeszcze covid, także trzeba dbać o to powietrze.

Ostateczną decyzję (29.04.) ma podjąć Rada Gminy Mszany. O zwiększeniu dotacji dla wszystkich, którzy złożyli wnioski w sprawie wymiany pieców, zdecydowali już radni w Mszanie. Mówi wójt:

Mirosław Szymanek: Tak, bardzo się cieszymy. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, że aż tylu mieszkańców chciało dokonać wymiany pieców w tym roku, więc staraliśmy się sprostać tym oczekiwaniom. Rada zwiększyła dofinansowanie, na początku mieliśmy w budżecie zabezpieczonych 500 tysięcy, to przeznaczyliśmy na mniej więcej 100 wymian, a wniosków złożono 272, więc pozostałą kwotę również uzupełniliśmy w budżecie.

Teraz samorządowcy z Mszany będą chcieli pozyskać pożyczkę na to zadanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj