Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkańcy przeczytają wspólnie, czyli Narodowe Czytanie w Cieszynie

Facebook Twitter

5 września Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się o godz. 10.00, przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. W programie m.in.: 2 wykłady tematyczne:

  • „Dywanik Słowackiego” Katarzyny Słupczyńskiej
  • „Cieszyn w czasach Słowackiego” Ireny French

Oprawę artystyczną wydarzenia stanowić będzie „Balladyna na głosy i gitarę” – fragmenty dramatu J. Słowackiego w interpretacji Małgorzaty Pikus i Bogusława Słupczyńskiego z muzyką Krzysztofa Gawlasa. Motywem przewodnim Narodowego Czytania będzie tradycyjnie głośne czytanie przez mieszkańców – w tym roku fragmentów „Balladyny”.W tym czasie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno-literackich pt. „Chochlikowo”, które odbędą się w Oddziale dla dzieci.

O godz. 14.00 w Parku Pokoju rodzinne warsztaty kulinarne pt. „Jak smakował polski romantyzm?”, podczas których będzie można przyrządzić potrawy z przełomu XVIII i XIX w., wsłuchując się w teksty czołowych polskich romantyków. Przewodniczką po kuchni polskiej będzie Anna Maksymowicz z Muzeum Rozproszonego w Łodzi.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na „kulinarną przygodę” będzie można odebrać w dniach 1-4 września w Oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie przy ul. Głębokiej 15. 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 maja 2021