Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkańcy regionu o CPK: „Robicie inwestycje na krzywdzie ludzkiej”

Facebook Twitter

"Nie słuchaliście naszych argumentów, robicie inwestycje na krzywdzie ludzkiej"- to mówili mieszkańcy gmin, przez które pobiegną tory Kolei Dużych Prędkości. Dziś (22.03) ogłoszono wariant inwestorski linii do CPK Katowice- Ostrawa.

Mieszkańcy o CPK
Protest przeciwko CPK, jaki odbył się w niedziele (19.03) w Palowicach/ mat.prasowe

Z wiadomości Radia 90 wiecie, że tory pobiegną przez Mikołów, Orzesze i dalej Palowice, Szczejkowice, Żory, Świerklany, Połomię i Mszanę, Jastrzębie, Wodzisław i Godów. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na konferencje z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Marcina Horały, przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach było gorąco, posłuchajcie:

Szczejkowice są w wyjątkowej sytuacji

– mówił w wiadomościach radia 90 Piotr Flajszok ze Szczejkowic, zaangażowany w sprawę CPK.

Piotr Flajszok: Wszystkie warianty, które były przedstawiane wcześniej, kolidują ze Szczejkowicami, nie ma, że ten wariant lepszy czy gorszy, w każdym wariancie jest kilkadziesiąt domów do wyburzenia…. Nie dość, że do wyburzenia, to uciążliwość dla tych co pozostaną jest ogromna. Mamy czynna linię kolejową Rybnik- Żory,  ale teraz mamy taki naturalny ekran z lasu zrobiony. Jeżeli teraz ten las wytną, to będzie masakra jakaś. To samo dotyczy miejscowości Palowice i całego Pojezierza Palowickiego, tej przyrody. Przecież my na Śląsku mamy tak mało takich terenów rekreacyjnych, zielonych i powinniśmy je szczególnie szanować. Ten skrawek zieleni chcemy zniszczyć, a mamy tysiące hektarów pogórniczych, które nie są zagospodarowane.

Nie poddajemy się, będziemy walczyć dalej

– mówi Piotr Flajszok.

Piotr Flajszok: Czekamy aż dokumentacja wpłynie do RDOŚ. Będziemy się starać być stronami w tym postępowaniu administracyjnym w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Równolegle będziemy protestować….Ci ludzie, którzy dowiedzieli się o tym wariancie niebieskim, byli tam obecni w Katowicach, byli w takim szoku, że bez psychologa się nie obędzie.

Pomoc psychologiczną organizują władze Czerwionki- Leszczyn.

cpk

fot. FB/Gazeta Łaziska

Na 31 marca zapowiedziano kolejny protest w tej sprawie, mieszkańcy całego regionu mają spotkać się w Mikołowie.

Mieszkańcy regionu o CPK

Dziś na razie ciężko nam rozmawiać, sporo tego o co walczyliśmy nam runęło. Wiem, że niby teraz RDOŚ, decyzja środowiskowa ale jak my mamy żyć? Co mam teraz robić? Już szukać innego domu, czy może jednak jeszcze nie? (…) Po dzisiejszej decyzji mam
też wrażenie że wybór nastąpił już bardzo dawno temu – padły słowa że linia 170 od początku była przewidziana do transportu intermodalnego a tylko warianty czerwony i granatowy są do tego projektowane. Hasło że wsłuchali się w nasz głos – to kpiny. Od
początku żaden z wariantów nie przesunął się ani o 1 m. Z jednym wyjątkiem – pod groźbami procesów ze strony firmy Panatoni ominęli ich teren przy autostradzie A1. Liczy się tylko kasa, siła – nie ludzie.

– pisze do Radia 90 Łukasz Blinda ze Społecznego Komitetu STOP budowie KDP przez Palowice.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024