Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Mieszkańcy zawsze parkowali pod blokiem, teraz nie mogą. Dlaczego?

Facebook Twitter

Brak miejsc parkingowych to problem chyba każdego osiedla. Tym razem zderzyli się z nim mieszkańcy bloków w dzielnicy Jedłownik w Wodzisławiu. Na ulicy Górniczej trwa przebudowa drogi, w wyniku której kierowcy stracili możliwość parkowania samochodów między blokami 54 i 48.

Prawdopodobnie już nie będą mieli możliwości zostawiania tam swoich pojazdów. Skarżyli się Monice Sokołowskiej mieszkańcy ulicy Górniczej w Wodzisławiu:

Mamy kłopot z miejscami parkingowymi, nie mamy gdzie parkować. Jeszcze dodatkowo likwidują nam obecny parking.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Michał Stabla rozumie mieszkańców, ale przekonuje, że projektując nową drogę trzeba przestrzegać przepisów, a te zabraniają utworzenia parkingu w miejscu, w którym „na dziko” funkcjonował on do tej pory:

Problemem tego miejsca jest usytuowanie wjazdu na drogę. Ze względów bezpieczeństwa projektując tą drogę musieliśmy uwzględnić wszystkie czynniki oraz przepisy prawa. Niestety nie można lokalizować zjazdów na drogę w miejscach oddziaływania skrzyżowania, a w tym miejscu jest skrzyżowanie trzech dróg. Drugim czynnikiem jest widoczność – musi być zapewniona odpowiednia, celem bezpiecznego wyjazdu z tych posesji. Tutaj te warunki niestety nie zostały spełnione, bo nie ma widoczności, budynki zasłaniają oraz jest to rejon oddziaływania skrzyżowania. Ja rozumiem mieszkańców, ale my tak projektujemy drogi, aby poprawić bezpieczeństwo użytkowników.

Czy można obniżyć krawężnik, o co apelują mieszkańcy?

Jeżeli będzie obniżony krawężnik i mieszkańcy będą tam się poruszać i dojdzie do zdarzenia, wtedy odpowiedzialność spada na zarządcę drogi, że umożliwił przejazd w miejscu niebezpiecznym. (…) Czyli odpowiedzialność spada na nas.

Zarządcami budynków, które straciły dotychczasowe miejsca parkingowe są wspólnoty mieszkaniowe. Nie dysponują one terenami, na których można by urządzić parkingi, nie mają zresztą też na to odpowiednich środków finansowych. Jest jednak światełko w tunelu dla mieszkających na ulicy Górniczej kierowców. Mówi Barbara Chrobok, prezes spółki Domaro w Wodzisławiu, która administruje niektórymi budynkami przy Górniczej w imieniu wspólnot mieszkaniowych:

Wydaje mi się, że zawsze szansa jest, ponieważ tego terenu przy ul. Górniczej jest całkiem sporo. Jeśli już mieszkańcy wybiorą sobie teren, który byłby dobry pod parking, czy miejsca parkingowe, należałoby sprawdzić do kogo on należy, wtedy wystąpić do właścicieli o wynajem lub dzierżawę, aby urządzić sobie parking. Byłoby to rozwiązanie tymczasowe lub docelowe, to jest kwestia możliwości finansowych osób, które są zainteresowane parkowaniem. Na całym osiedlu takie miejsca się znajdą i będzie to teren gminny lub prywatny. Trzeba indywidualnie podejść do tego, gdzie, kto jest zainteresowany utworzeniem parkingu. Ze swojej strony spółka Domaro również będzie prowadzić taką analizę. W tej chwili jest to nowy temat, po realizacji inwestycji przy ul. Górniczej. Będziemy również rekomendować takie miejsca, myślę, że to jest kwestia następnych miesięcy.

Remont ulicy Górniczej planowany jest do października.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj