Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkania bez barier – odpowiedzi na kolejne pytania

Facebook Twitter

Dom dla osób starszych i niepełnosprawnych "Maja", jaki powstaje w wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy, ma być gotowy latem. W obiekcie, jakiego nie ma w żadnym innym mieście w kraju, trwają już prace wykończeniowe. W Radiu 90 tłumaczymy, czym dom bez barier jest i odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Czy wraz z osobą niepełnosprawną może zamieszkać w takim mieszkaniu np. córka, która sama ma problemy zdrowotne, ale mogłaby pomagać przy chorych? To pytanie, jakie na www.radio90.pl zostawiła Lusia:

Taka możliwość istnieje, ponieważ przewidzieliśmy to w planowaniu mieszkań, że osoba potrzebująca pomocy może zamieszkać z opiekunem i nie ma to znaczenia, czy to jest osoba w jakikolwiek spokrewniona czy nie. Umowa wynajęcia mieszkania będzie z osobą, która tej pomocy potrzebuje.

– odpowiada Grażyna Malczyk, inicjatorka budowy domu z mieszkaniami do wynajęcia dla seniorów i niepełnosprawnych:

Pytają o wiele spraw, jedną z takich powtarzających się jest to, czy można mieć swoje meble – tak, będzie można. Czy będzie możliwość gotowania – tak, oczywiście, w każdym mieszkaniu będzie aneks kuchenny i będzie można samemu gotować, będzie je można także zamawiać, my jesteśmy do tego przygotowaniu.

Pytania związane także z tym, czy będzie można zamówić sprzątanie, robienie zakupów, czy każdą inną formę, która może być pomocna, jeśli nasz stan zdrowia będzie tego wymagał. Dzwoniący pytają także, czy w razie, kiedy będą chorzy, czy kiedy ich stan zdrowia się pogorszy, czy będą mogli liczyć na naszą pomoc – oczywiście, że tak, ponieważ obiekt ma być bezpieczny – będzie można poprosić o zamówienie lekarza czy pielęgniarki, zamówienie zabiegu do domu.

Każdy mieszkaniec będzie mógł liczyć na taką samą pomoc, jak inni mieszkańcy osiedla.

W domu Maja dyżur pielęgniarski będzie trwał całą dobę:

Nazwijmy to recepcja, nie dyżurka pielęgniarska, całodobowo, po to, by w razie konieczności można było wezwać pomoc, a także by kontrolować ruch wewnątrz budynku, czy nie będzie się tam kręcił ktoś przypadkowy.

Czy do mieszkań w domu na Wilchwach będzie można wprowadzić się z psem czy kotem?

To jest troszkę problematyczne, mamy takie zapytania, ale myślimy, że raczej nie, ponieważ nie wiemy, jaki to będzie miało odbiór wśród innych mieszkańców, którzy nie będą mieli zwierząt. Poza tym co z takimi zwierzętami, kiedy z jego właścicielem będzie jakaś trudna sytuacja, czy kiedy będzie musiał pójść do szpitala, czy kiedy wyjedzie… Więc, aby nie komplikować życia innym mieszkańcom, to jednak nie będzie możliwości, by zamieszkać ze swoim pupilem.

Adres strony internetowej domu Maja to www.mieszkaniebezbarier.com.pl.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj