Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkania komunalne w Raciborzu mają być teraz bardziej dostępne. Rada Miasta zmieniła zasady najmu

Facebook Twitter

Podobną uchwałę Rada Miasta podjęła już jesienią 2019 roku, ale wojewoda zakwestionował jej ważność. Teraz radni liczą, że tak się nie stanie. Jakie zmiany czekają na raciborzan?

Po pierwsze zlikwidowano tzw. próg metrażowy

– mówi  rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Raciborzu:

Lucyna Siwek: Najważniejszą zmianą jaką wprowadza ta nowa uchwała jest likwidacja obowiązującego dotychczas kryterium w postaci progu metrażowego. Likwidacja tego progu otwiera drogę wielu osobom, które do tej pory pomimo trudnej sytuacji finansowej nie miały szans na własne mieszkanie, bo przekraczały te 10 metrów kwadratowych na osobę, które były określone w poprzednio obowiązującej uchwale.

Po drugie wprowadzono tabelę punktową, w której w zależności od warunków mieszkaniowych, wnioskujący otrzyma liczbę punktów decydującą o miejscu na liście na przydział do mieszkania. Po trzecie uchwała wprowadza również potrzeby osób niepełnosprawnych:

Lucyna Siwek: Określono warunki jakie muszą spełniać te lokale, warunki które uwzględniają rzeczywiste potrzeby wynikające z rodzaju niepełnosprawności, więc myślę, że to jest ważna informacja, również to, że mieszkania na parterze mogą być wynajęte w pierwszej kolejności osobom niepełnosprawnym, w tym wypadku nie obowiązuje kolejność na liście. Nauczeni doświadczeniem poczekamy spokojnie na uprawomocnienie się uchwały, nadzór wojewody ma tutaj 30 dni żeby się ustosunkować i ewentualnie taką uchwałę uchylić, natomiast my wierzymy, że uchwała wejdzie w życie i te zmiany będą na plus dla mieszkańców.

Cały czas pozostaje kryterium dochodowe. Nowe zasady obowiązywać będą tylko te osoby, które teraz złożą wnioski. Pozostałych będących już na liście zmiany nie dotyczą. Obecnie na mieszkania komunalne w Raciborzu czeka 350 osób.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj