Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkania na Północnej cały czas zalewane

Facebook Twitter

Czy kilku mieszkańców bloku przy ulicy Północnej w Jastrzębiu będzie musiało się wyprowadzić? Powraca temat zalewania mieszkań w budynku, na którego dachu przypomnijmy stoi nietypowa nadbudowa. Po ostatnich opadach deszczu sytuacja znów się powtórzyła, woda dostawała się do mieszkań w jednym z pionów i zalewała lokale a w nich między innymi instalacje elektryczne.

Na miejsce wezwano strażaków. Mówi rzecznik jastrzębskiej straży pożarnej, Łukasz Cepiel:

Stwierdzono, że w wyniku intensywnego opadów deszczu przeciekający dach budynku wielorodzinnego powoduje zalewanie instalacji elektrycznej prowadzonej w ścianach mieszkań. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i skontrolowaniu mieszkań, powyżej i poniżej mieszkania, do którego było zgłoszenie. Nasze zalecenia co do spółdzielni mieszkaniowej było zalecenie odłączenia prądu w zalewanych mieszkaniach do czasu, kiedy przyjedzie na miejsce elektryk i sprawdzi instalację czy nadaje się do ponownego włączenia. 

Ostatecznie po kontroli specjalisty instalacja została włączona, jednak ponieważ taka sytuacja powtarza się od dłuższego czasu, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Jastrzębiu, Wojciech Długosz wydał decyzją zakazującą użytkowania tych mieszkań:

Jest decyzja o zakazie użytkowania budynku segmentu A przy ul. Północnej nr 4 do 14. To niestety oznacza to, że ci mieszkańcy nie powinni w ogóle tam przybywać, przy takiej decyzji, do czasu usunięcia nieprawidłowości polegającej na przedostawaniu się wód opadowych do mieszkań. Po prostu trzeba zrobić zabezpieczenie dachu, odwodnienia, żeby ta woda nie migrowała do wnętrza budynku.   

Spółdzielnia odwołała się od tej decyzji i na razie nikt nie opuścił mieszkań. Cały czas otwarta jest sprawa remontu dachu, a dokładniej mówiąc nadbudowy, która na nim stoi. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego twierdzi, że ma pismo, w którym osoba, która ją postawiła, sama prosi o interwencję i deklaruje, że wpuści tam ekipy remontowe, by mogły dokonać napraw. Wiceprezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Elżbieta Zawadzka twierdzi, że są z tym problemy:

Przedstawiciel PZiTB Katowice nie został wpuszczony na nadbudowę. Dostaliśmy oficjalne pismo z PZiTB Katowice o tym, że niestety ten dostęp na nadbudowę, żeby stwierdzić, co dokładnie trzeba zrobić, jaki zakres robót, żeby to zabezpieczyć, nawet gdybyśmy chcieli, jest niemożliwe do wykonania, no bo teraz, nawet gdybyśmy chcieli wziąć firmę, która będzie to wykonywała, to my nie wiemy, co tam trzeba zrobić, bo przecieki są w tylu miejscach, tyle uszkodzeń jest na nadbudowie, że my nie jesteśmy w stanie określić, co tam należy zrobić. Ta inwentaryzacja jest konieczna również ze względu na bezpieczeństwo osób, które by tam pracowały.    

A więc w sprawie dalej nic się nie zmieniło. Jak dowiedziało się Radio 90, spółdzielnia wystąpiła do miasta z prośbą o zabezpieczenie lokali zastępczych. Mieliby do nich ewentualnie trafić lokatorzy z zalewanych mieszkań, gdyby uprawomocniła się decyzja o zakazie użytkowania lokali, które zajmują.

O zalewanych mieszkaniach przy ul. Północnej pisaliśmy:

Pomóżcie! Woda zalewa nasze mieszkania! – O pomoc proszą mieszkańcy bloku z Jastrzębia-Zdroju [FOTO, WIDEO]

Więcej o nadbudowie na bloku przy ul. Północnej:

Jastrzębie: Nadbudowa na bloku przy ul. Północnej do rozbiórki [WIDEO]

Więcej informacji z Jastrzębia-Zdroju: TUTAJ

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022