Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkaniec Radlina czeka na zwrot opłaty sądowej. Sprawdziliśmy skąd zwłoka

Facebook Twitter

Żeby iść do sądu po sprawiedliwość trzeba mieć pieniądze. Jak pokazuje przykład pana Ryszarda z Radlina, po wycofaniu sprawy nie tak łatwo je potem odzyskać. W kwietniu mężczyzna został pobity na ulicy. Mieszkaniec Radlina został przesłuchany i policja skierowała sprawę do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Po opłaceniu 300 złotych kosztów sądowych, pan Ryszard udał się do adwokata.

Gdy dowiedział się ile kosztuje usługa, złożył wniosek o wycofanie sprawy. Do tej pory wodzisławski sąd nie oddał mu pieniędzy:

Opłaciłem 300 złotych, bo tam był termin 7 dni. Poszedłem do adwokata, okazało się, że adwokat zażądał ode mnie 3600 złotych i 500 złotych za prowadzenie każdej sprawy, więc ja postanowiłem sprawę wycofać z oskarżenia prywatnego i zażądałem zwrotu 300 złotych z sądu. Do tej pory, mimo prób kontaktu, do tej pory nie mogę odzyskać pieniędzy. Od końca lipca słyszę, że  do końca tygodnia. Posiedzenie sądu było 30 lipca, sprawa została wycofana, a pieniędzy dalej nie ma.

Dlaczego do tej pory Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim nie zwrócił mu należnych pieniędzy?

Zwróciliśmy się z pytaniem do Sądu Okręgowego w Rybniku, który odpowiada za działanie Sądu Rejonowego w Wodzisławiu. Okres oczekiwania zależny jest od konkretnej sprawy. Faktycznie prezes Sądu Okręgowego w Rybniku Agata Pędracka przyznaje, że 30 lipca zapadło postanowienie o umorzeniu postepowania, ale trzeba było je doręczyć stronom, a te mimo wezwania nie stawiły się na rozprawę. Pismo doręczono 10 sierpnia i do tygodnia można było je zaskarżyć, gdy tego nikt nie zrobił uprawomocniło się ono. 26 sierpnia referendarz zarządził wykonanie zwrotu kosztów opłaty sądowej. 4 dni później oskarżyciel wskazał numer konta, na które należy wpłacić pieniądze. Sekcja finansowa wykonała zarządzenie 8 września. Przepisy mówią, że na pieniądze czeka się 38 dni od wydania postanowienia, bądź 20 dni od uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania.

W tej konkretnej sprawie, jak podkreśla Sąd Okręgowy w Rybniku, trudno doszukiwać się zwłoki po stronie sądu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022