Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkanka Jastrzębia-Zdroju przez blisko dwie godziny czekała na przyjazd karetki

Facebook Twitter

Mieszkanka Jastrzębia-Zdroju przez blisko dwie godziny czekała na przyjazd karetki. Te jak informuje nasz słuchacz stały pod Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 2.

pomoc

W poniedziałek (03.01.) po godzinie 21.00 mieszkanka dzwoniła na nr 112, skarżąc się na ból w klatce piersiowej. Ratownicy przyjechali dopiero po 23.00 z Wodzisławia Śląskiego i zawieźli ją do jastrzębskiej lecznicy. To skandal tak długo czekać na przyjazd karetki grzmi nasz słuchacz:

Marcelina Kowalska rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, odpowiada że lecznica nie odpowiada za czas przyjazdu karetki do pacjenta i odsyła do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Iwona Wronka rzecznik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach odpiera zarzuty, twierdząc, że nie ma żadnego podziału na karetki dla pacjentów covidowych i pozostałych:

Iwona Wronka: Czas oczekiwania wynika z tego, że karetek na ten moment pandemii jest rzeczywiście mniej. Mimo iż mamy w systemie karetki do przewozu pacjentów covidowych pomiędzy placówkami, to pamiętajmy o tym, że wszystkie karetki, które wyjeżdżają na ulice Śląska też przeznaczone są do obsługi pacjentów z covid-19. W momencie, gdy dyspozytor otrzymuje zgłoszenie, robi wywiad i okazuje się, że pacjent ma objawy covidowe, wówczas ratownicy zatrzymują się- jeśli są gdzieś w trasie – ubierają stroje covidowe i jadą do pacjenta z covid-19.

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach jeździ obecnie 78 karetek pogotowia. W pandemii wzrosła jednak ilość wyjazdów do pacjentów:

Iwona Wronka: To wszystko, czym dysponujemy, obsługujemy wszystkich pacjentów, także pacjentów covidowych i niecovidowych.

Radio 90: Stąd te dwie godziny na przyjazd karetki?

Iwona Wronka: Tak, stąd te dwie godziny czekania na przyjazd karetki- natomiast jeszcze jedno- jeżeli dyspozytor pozwala na to, żeby karetka przyjechała do pacjenta po dwóch lub trzech godzinach w 99%, lub nawet 100% jest tak, że te objawy nie stanowią zagrożenia dla życia.

Iwona Wronka rzecznik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach przypomina, by wzywać karetkę tylko w uzasadnionych przypadkach i nie traktować jej jak przychodni na kółkach.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj