Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Migruj do biblioteki” to międzynarodowy projekt, który ma łączyć

Facebook Twitter

Chodzi o przeciwdziałanie segregacji i dyskryminacji. Taki cel stawiają sobie autorzy projektu "Migruj do biblioteki", jaki powstał w Żorach. Partnerami żorskiej biblioteki jest podobna placówka w hiszpańskim Arucas na Wyspach Kanaryjskich, biblioteka na Korculi w Chorwacji i w Wilnie.

fot, MAKY_OREL \ pixabay.com

To nasi bibliotekarze z Żor wymyślili akcję i zdobyli na nią pieniądze, ponad 73 i pół tysiąca euro Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Wszyscy uczestnicy od jutra (11.10.) będą w Polsce, aby rozmawiać o obcokrajowcach, bo jak mówią choć pochodzą z innych regionów świata, mają te same doświadczenia w związku uchodźcami, imigrantami, repatriantami czy po prostu pracownikami i wolontariuszami z różnych krajów, wszyscy oni narażeni są na złe traktowanie.

Przykładów nie trzeba daleko szukać, firmy w regionie, w których pracują obcokrajowcy z południa Europy, o ciemniejszej skórze wydają polecenia, aby nigdzie nie chodzić po zmroku, do pracy i z pracy jeździć taksówkami. Kryzys migracyjny na świecie ma być bazą do dyskusji o inności, ale też o bibliotece, niezależnie od tego w jakim punkcie świata, jako o miejscu edukacji i kultury.

Uczestnicy projektu „Migruj do biblioteki” odwiedzą między innymi ośrodek w Podkowie Leśnej, prowadzony przez Urząd ds. Cudzoziemców, spotkają się rodziną, którą mieszkańcy obronili przed deportacją.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2021