Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mija 25 lat od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej. Od rana trwają uroczystości

Facebook Twitter

W 1992 roku w ciągu zaledwie kilku dni spłonęło 10 tysięcy hektarów. Ogień zauważono w pobliżu miejscowości Solarnia, przy torach kolejowych łączących Racibórz z Kędzierzynem-Koźlem. Prawdopodobnie spowodowały go iskry z zablokowanych kół przejeżdżającego pociągu, a gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjały panująca susza i temperatura dochodząca do 40 stopni Celsjusza.

W akcję gaśniczą zaangażowanych było ponad 10 tysięcy strażaków, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy obrony cywilnej i leśników. W walce z pożarem zginęło 2 strażaków.

Zdjęcia z trwających uroczystości:

Program obchodów rocznicowych na Stadionie Miejskim w Kuźni Raciborskiej 18 sierpnia 2017 r.
9:00 – 10:00 Przyjazd uczestników obchodów na stadion w Kuźni Raciborskiej, poczęstunek.
10:00 – 11:00 Msza św. w intencji służb mundurowych i poległych strażaków.
11:30 – 12:30 Część oficjalna uroczystości: powitanie, apel, defilada służb mundurowych, wręczanie odznaczeń i odznak.
12:30 – 13:30 Przejazd oficjalnych delegacji na teren pożarzyska i złożenie wieńców pod krzyżem upamiętniającym śmierć mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego. – złożenie wiązanek na symbolicznych grobach poległych strażaków (asysta kompanii reprezentacyjnej PSP i Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach), – przejazd przez teren pożarzyska (przewodnicy z nadleśnictwa Rudy Raciborskie w każdym autokarze), – powrót na stadion.
13:30 – 15:00 Posiłek na Stadionie (obiad).
15:00 – 17:00 Pokaz akcji – współdziałania oraz sprzętu służb zaangażowanych w organizację obchodów oraz występy: Orkiestry PSP, Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach, Orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2024