Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mikołaj Kopernik świętował swoje 550. urodziny w Rybniku [FOTO]

Facebook Twitter

"Mikołaj Kopernik pochodził ze Śląska i był związany z kopalnią" - mówił podczas wczorajszych (19.02) 550. urodzin astronoma profesor Jan Miodek. W Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, obchody trwały przez cały tydzień . Ich kulminacja odbyła się w miniony weekend.

Mikołaj Kopernik
Mikołaj Kopernik - w jego rolę wcielił się Grzegorz ze stowarzyszenia "Rowery Zabytkowe Zabrze"

Mikołaj Kopernik odwiedził Rybnik

Wieża widokowa zmieniła się w obserwatorium, skąd można było obserwować niebo. Wieczorem pojawiała się na niej specjalna iluminacja. Odbyły się między innymi wykłady i warsztaty.

– mówiły Aldona Rosner i Marta Leśniak z Centrum Kształcenia Ustawicznego Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Mikołaj Kopernik

Od Mikołaja Kopernika możemy nauczyć się cierpliwości

– podkreślał Antoni Duda z Akademii Młodego Odkrywcy.

Antoni Duda:Kopernik uczy przede wszystkim tak, jak żeśmy tu przed chwilą rozmawiali, tej cierpliwości. Astronomia dla niego to było hobby. Natomiast poświęcił temu hobby masę czasu, bo nie dysponował żadnym sprzętem do takich poważnych obserwacji, z wyjątkiem tych modeli, które tu są, czyli kwadratu sfery armilarnej. I to mu pozwoliło dokonać obserwacji i obliczeń.

Radio 90: My wiemy, tego uczono nas w szkole. Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.

Antoni Duda: Też tak nie do końca. To nie była jego idea. Tylko udowodnił. Udowodnił myśl jakichś tam astronomów z Bliskiego Wschodu i miał na tyle odwagi, że opublikował te informacje, bo wtedy opublikowanie tego groziło bardzo groźnymi konsekwencjami.

Mikołaj Kopernik

Spotkanie z profesorem Miodkiem odbyło się w formie on-line, ale jak podkreśla Marek Gołosz dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, padło na nim wiele ważnych słów:.

Marek Gołosz: Mikołaj Kopernik był Ślązakiem i był związany również z górnictwem. Co prawda miedzi. Copper to po łacinie miedź, stąd nie mogło być inaczej, gdybyśmy na Górnym Śląsku również nie świętowali tego wydarzenia.

Mikołaj Kopernik swoje urodziny obchodził w Rybniku dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział Śląski oraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Zobacz stronę Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023