Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Miliardy złotych mogą ominąć Rybnik i gminy subregionu. Wszystko przez planowaną budowę kopalni Paruszowiec

Facebook Twitter

Choć mieszkańcy i samorząd sprzeciwiają się powstaniu kopalni Paruszowiec, to wniosek prywatnej spółki na wydobycie złóż może okazać się przeszkodą dla Komisji Europejskiej. Ta zapowiada wykluczenie ze wsparcia finansowego gmin, gdzie mają powstać kopalnie.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zaapelował dziś (10.06.) w tej sprawie w liście skierowanym do premiera i parlamentarzystów:

Piotr Kuczera: Niepokojące informacje dotarły do mnie z urzędu marszałkowskiego, po spotkaniu z dyrekcją Departamentu Rozwoju Regionalnego otrzymaliśmy informację, że Komisja Europejska wskazuje na bardzo niepokojący fakt dla samorządowców, gminy na których terenie planuje się wybudować kopalnie, albo pojawiają się firmy, które ubiegają się o koncesję na wydobycie, będą wykluczone z finansowania z programu Sprawiedliwej Transformacji, to by oznaczało, że miasto Rybnik nie pozyska potężnych środków na ten proces transformacji gospodarczej, cały subregion może takich pieniędzy nie pozyskać.

prezydent Piotr Kuczera

Prezydent liczy na precyzyjną odpowiedź ze strony rządu w tej sprawie:

Piotr Kuczera: Bardzo zależałoby mi na tym aby pojawił się jasny komunikat, znaczy jakie w tym momencie będzie postępowanie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, bo to one wydaje koncesje. Myślę, że dobrze by się stało gdyby pojawił się jasny komunikat, który mówiłby o tym, że te koncesje nie będą przyznawane. Spowodowałoby to jasną sytuację dla nas samorządowców ale też dla Komisji Europejskiej, która zakładam w oparciu o zielony ład, będzie się upierała przy tym aby właśnie te całe podregiony wyłączać z dofinansowania z programu Sprawiedliwej Transformacji.

 

Treść apelu prezydenta Rybnika

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2021