Milionowe wsparcie na ekologiczne inwestycje dla Rybnika. Na co konkretnie?
Niespełna 17 milionów złotych trafiło do Rybnika na duży projekt związany z termomodernizacją i wymianą systemu ogrzewania. Chodzi o 27 wielorodzinnych budynków mieszkalnych w dzielnicach Boguszowice- Osiedle oraz Niedobczyce.

We wtorek (25.01.) w rybnickim Urzędzie Miasta umowę w tej sprawie podpisał prezydent miasta, Piotr Kuczera i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Tomasz Bednarek.
Potrzeby są ogromne, ale nasze inwestycje w ekologię to też spore środki.
– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:
Działalność związana z termomodernizacją i wymianą źródeł to przeszło 70 milionów złotych, całość środków inwestycyjnych, razem z tymi dużymi inwestycjami, priorytetami czyli Zabytkowa Kopalnia Ignacy czy teren zabytkowego Pawilonu Rafał w centrum, to 200 milionów. Mogę powiedzieć, że duża część budżetu to właśnie budżet na ekologię, dziś to priorytet miasta Rybnika, ja o tym głośno mówię od wielu, wielu lat (…).
Rybnik jest, niestety, w czołówce tych miast najbardziej zanieczyszczonych, ale Rybnik realizuje też bardzo dużo działań mających na celu poprawę jakości powietrza.
– zauważa prezes WFOŚiGW w Katowicach, Tomasz Bednarek:
Determinacja miasta w tym, aby jakość powietrza na terenie miasta się poprawiła jest bardzo duża, to chociażby 17 milionów w ramach tego konkursu, dwadzieścia kilka milionów złotych dotacji, które miasto uzyskało w czasie poprzedniej edycji konkursu w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”, to blisko dwa tysiące złożonych już wniosków w ramach „Czystego powietrza”- najwięcej ze wszystkich samorządów na terenie naszego województwa. Te działania i ta determinacja miasta w walce ze smogiem jest godna naśladowania.
Umowa zakłada m.in. w 27 budynkach wymianę starych kotłów opalanych na nowoczesne, dwufunkcyjne piece na gaz.
Inwestycja bardzo duża, ale jesteśmy gotowi na jej realizację.
– dodaje Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku:
Skorzystamy z istniejącej sieci gazowej po to, żeby te budynki do tej sieci podłączyć, dodatkowo zostanie wykonana termomodernizacja przegród budowlanych tych obiektów. Wszyscy na tym skorzystamy, będzie to miało zbawienny wpływ na zdrowie mieszkańców tych okolic, w tym przypadku mówimy o dzielnicy Boguszowice i Niedobczyce. To jest horyzont 2- letni, natomiast większość z tych zdań wykonamy w przeciągu 12 miesięcy. To jest ogromne zadania dla zakładu, to inwestycja, która spowodowała, że budżet Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej wzrósł kilkakrotnie.
Więcej o podpisanej umowie i zakresie inwestycji w najbliższym programie Eko Patrol Radia 90 w sobotę po godzinie 7.00.
Sprawdź poprzednie odcinki: Eko Patrol Radia 90.