Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mimo niewielkiej frekwencji udało się złożyć 14 projektów związanych ze strategią Rybnika

Facebook Twitter

Zaangażowanie mieszkańców w kształt budżetów obywatelskich jest ciągle niesatysfakcjonujące - przyznają rybniccy urzędnicy, którzy wspólnie z Fundacją Optimum Pareto podsumowali projekt "Synergiczny Rybnik. Budżet Obywatelski jako dźwignia rozwoju strategicznego miasta"

Przez półtora roku, odbyło się kilkadziesiąt spotkań z mieszkańcami, można było się sprawdzić w maratonie pisania wniosków czy też warsztatach. Ci najbardziej zaangażowani rybniczanie spotkali się w Urzędzie Miasta, na konferencji podsumowującej projekt. Mówi Stefania Forajter i Michał Naczyński:

Stefania Forajter: Jak to jest, że nam się chce? Ja jestem rybniczanką, chodzę po tych naszych dzielnicach, osiedlach i widzę, co ewentualnie można zrobić. Ludzie chcą to robić, tylko nie wszyscy. Żeby taki budżet stworzyć, a ja już wygrałam trzy budżety, to dla mnie nie jest problem, to na prawdę trzeba chcieć. Trzeba dojść do wielu osób, trzeba znaleźć czas na to wszystko.

Michał Naczyński: Myślę, że to wynika z dwóch rzeczy, po pierwsze z własnej takiej chęci do tego, żeby coś zmieniać i żeby działać, i z tego, żeby odrzucać bierność, a jednak starać się znaleźć energię do działania. A po drugie z powodu relacji z ludźmi.

Jak mówi Katarzyna Krawerenda-Wajda z Fundacji Optimum Pareto –

cel został osiągnięty.

Udało się złożyć 14 projektów związanych ze strategią Rybnika.

Katarzyna Krawerenda-Wajda: Sporo projektów związanych z ekologią, ze wzrostem zdrowia i dobrostanu rybniczan. Także projekty edukacyjne. My wspieraliśmy też inspiracyjnie, inspirowaliśmy uczestników naszych warsztatów przykładami z innych miast. Jak można wykorzystać, jak można wspólnie odpowiadać na potrzeby, jak można wspólnie działać.

Budżet Obywatelski w Rybniku realizowany jest od 10 lat. Od kilku lat jest on obowiązkowy dla miast na prawach powiatu.

Niestety rzeczywistość jest taka, że większość mieszkańców nie interesuje się tym. Nie angażowała się także w projekt, który właśnie został zakończony

– przyznaje Joanna Hawel naczelnik Wydziału Polityki Społecznej:

Joanna Hawel: Według mnie poziom frekwencji na wszystkich warsztatach, które były organizowane przez fundację w ramach projektu Synergiczny Rybnik, był bardzo niski. Trudno powiedzieć o głosie mieszkańców. To, co wypracowaliśmy w czasie tych wszystkich spotkań, warsztatów według mnie trudno określić, czy to jest właśnie ten głos mieszkańców, czy to jest ich zdanie, ich opinia na temat budżetu obywatelskiego. Czy dobrze on funkcjonuje, czy źle.

Sylwia Jaroch z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rybnika ma jednak nadzieję, że z roku na rok zainteresowanie budżetem obywatelskim w Rybniku będzie większe:

Sylwia Jaroch: Coraz więcej osób wie, co to jest ten budżet obywatelski, czym się to „je”. Ale nie możemy sobie pozwolić na to, że zakończymy naszą działalność edukacyjną i spoczniemy na laurach. Cały czas nam zależy na tym, żeby coraz więcej osób aktywnie uczestniczyło jako pomysłodawcy, jako osoby głosujące. Mam nadzieję, że tak będzie w przyszłej edycji, będzie tych projektów coraz więcej.

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Rybniku było do podziału ponad 5 mln złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024