Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mini centrum nauki powstanie w Rybniku. Projekt „Sowa” ma popularyzować naukę w mieście

Facebook Twitter

Mini centrum nauki powstanie na terenie kopalni Ignacy. Sowa, czyli "Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”, wyposażona zostanie przez Centrum Nauki Kopernik. Ma zacząć działać z początkiem przyszłego roku i będzie się na nią składać 15-18 eksponatów, zestawy do prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz pakiet programów edukacyjnych.

Fot. rybnik.eu

Powstanie także Klub Młodego Odkrywcy, zapowiadana jest także realizacja programu edukacji kosmicznej we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Sowa w zabytkowej kopalni pojawi się dzięki projektowi zgłoszonemu przez Rybnik do konkursu.

„Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” czyli „Sowa” to inicjatywa, której celem jest popularyzacja i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych. Program realizowany jest przy współpracy Centrum Nauki Kopernik, które otrzymało dotację celową z Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021–2023.

Fot. rybnik.eu

„Sowa” zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstaną one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury – czytamy na stronie placówki.

Każda „Sowa” zostanie wyposażona w wystawę zawierającą 15-18 eksponatów, zestawy do prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz pakiet programów edukacyjnych, przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik.

Instytucje będą także zaproszone do udziału w programach realizowanych przez Kopernika, takich jak Klub Młodego Odkrywcy czy program edukacji kosmicznej realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną. W przyszłości może powstać również sieć współpracy, służąca wspólnym działaniom i wymianie doświadczeń.

Fot. rybnik.eu

Warta milion złotych „Sowa” dla Rybnika to efekt dobrze napisanego przez urzędników projektu – zgłoszenia do trwającego od 14 kwietnia do 24 czerwca br. naboru konkursowego. Symboliczny czek pozwalający na realizację przedsięwzięcia na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” odebrał w poniedziałek, 20 września, zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz. Uroczystość odbyła się w Piotrkowie Trybunalskim, mieście, w którym powstała pilotażowa „Sowa”. Zgodnie z założeniami, rybnicka „Sowa”powinna ruszyć w pierwszych miesiącach nowego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj