Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Minister Gawęda w Radiu 90 o tym co robi rząd w sprawie Polaków pracujących za granicą

Facebook Twitter

Praca jest ważna ale bezpieczeństwo najważniejsze - mówi w Radiu 90 Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego pytany o Polaków pracujących za granicą.

Od dziś (27.03.) muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Jak wiecie z naszych wiadomości samorządowcy apelują do rządu i proszą o zniesienie nakazu kwarantanny.

Szukamy najlepszych rozwiązań – mówi minister Adam Gawęda:

Rozmawiałem z panią minister Emilewicz, rozmawiamy wśród uczestników nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, szukamy najlepszych działań, które przede wszystkim zabezpieczą Polskę i wszystkie funkcjonujące instytucje i firmy. Zwróćmy uwagę, że to jest kilka tysięcy osób, które migrują i my wprowadzamy zasady bezpieczeństwa, ale nie możemy również dopuścić, szczególnie w naszym regionie, by zostali narażeni ci pracownicy, górnicy na możliwość przeniesienia tej infekcji. Patrzymy na to co się dzieje w tych obszarach przygranicznych, tam dochodzi do największego rozprzestrzeniania się wirusa, a w związku z tym tutaj nie ma złotego środka, nie ma jednej decyzji, która załatwia wszystko.

Minister Gawęda zapowiada, że będzie rozmawiał poprzez dyplomatów z firmami czeskimi, by te wprowadziły ochronę dla swoich pracowników:

Przecież jeśli firmy funkcjonują na terenie Czeskiej Republiki i zatrudniają Polaków, to muszą i powinni również dla polskich pracowników zapewnić to minimum socjalne, my ze swojej strony takich rozwiązań poszukujemy dla wszystkich. Praca jest ważna, ale ona nie może być celem sama w sobie, dzisiaj musimy zadbać o całe społeczeństwo, o cały nasz region, to jest kilkaset tysięcy miejsc pracy w górnictwie i w obszarach wokół górnictwa. Jeśli taką niefrasobliwą decyzją byśmy spowodowali podniesienie zagrożenia i przeniesienie wirusa na tereny kopalń, to łatwo sobie wyobrazić do jakiej sytuacji moglibyśmy doprowadzić.

Arkadiusz Żabka z Adamem Gawędą wiceministrem aktywów państwowych i pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, rozmawiał również o zagrożeniu w związku epidemią koronawirusa w dużych zakładach pracy, takie jak kopalnie.

Czytaj:

Górnicy zostaną skoszarowani? Minister Gawęda w Radio 90

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj