Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Minister Woś: Od stycznia w Rybniku uruchomiony będzie samodzielny Sąd Okręgowy

Facebook Twitter

Samodzielny Sąd Okręgowy powstanie w Rybniku. Zacznie działać początkiem nowego roku. O planach Ministerstwa Sprawiedliwości, poinformował dzisiaj (02.08.) minister Michał Woś.

– Na początku lipca wystąpiłem do ministra sprawiedliwości z propozycją, by rozważył utworzenie sądu okręgowego w Rybniku. Ministerstwo podjęło działania, mogę dzisiaj zapewnić, że 1 stycznia taki sąd będzie tutaj funkcjonował – mówił Michał Woś, który jest również radnym sejmiku śląskiego. Jak mówił podczas krótkiego spotkania z mediami- Rybnik jest 25. co do wielkości miastem w Polsce, powinna więc tutaj funkcjonować taka instytucja.

Tak ważne miasto, miasto kluczowe dla całego naszego Subregionu Zachodniego powinno skupiać też najważniejsze instytucje. Właśnie takie jak, chociażby samodzielny Sąd Okręgowy. Oczywiście tutaj funkcjonują wydziały zamiejscowe i spraw karnych, i spraw cywilnych, natomiast sam Sąd Okręgowy jest bardzo ważny, bo tworzy na przyszłość możliwość rozszerzenia kolejnych wydziałów, tworzy możliwość rozszerzenia funkcji, możliwość tworzenia też Sądu Gospodarczego czy Sądu Pracy. I na tym nam bardzo zależy. Ja oczywiście jestem z Raciborza, z perspektywy Raciborza jest to ważne, z perspektywy Jastrzębia jest ważne, z perspektywy Żory. Wszystkie miasta wszystkie powiaty naszego regionu uważają, że posiadanie kluczowych instytucji w stolicy naszego regionu jest naprawdę bardzo ważne.

Niebawem ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie uruchomienia sądu. A jak zaznacza Woś, decyzja ministerstwa będzie to z korzyścią dla wszystkich mieszkańców regionu.

Im bliżej jest sąd, im jego struktura jest mniej skomplikowana, tym te sprawy są załatwiane szybciej, to pokazują statystyki ministerstwa sprawiedliwości. Jest oddział zamiejscowy Sądu Okręgowego w Gliwicach. Natomiast przy okazji powstania osobnego Sądu Okręgowego, osobnej administracji liczymy na to, że po prostu sprawy będą załatwione szybciej. Ale bardzo ważne jest ta funkcja administracyjna, znaczy to, że całe zaplecze sądu będzie tutaj. No i trzecia bardzo ważna sprawa jest taka, że tutaj na miejscu tworzymy odpowiednią strukturę po to, żeby ją w przyszłości rozwijać po to, żeby można było dokładać kolejne wydziały. Żeby Rybnik nie był pozbawiony wydziału pracy czy wydziału gospodarczego. Po to musi powstać Sąd Okręgowy, żebyśmy mogli myśleć o następnych krokach i ten pierwszy krok właśnie został wykonany.

Siedziba nowego sadu najprawdopodobniej będzie się mieściła w budynku obecnie zajmowanym przez oddział zamiejscowy gliwickiego Sądu Okręgowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj