Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Minister Zdrowia rozwiewa wątpliwości: Powrót z Czech tylko dla osób zaszczepionych

Facebook Twitter

Minister zdrowia Adam Niedzielski rozwiewa wątpliwości tych, którzy optymistycznie zareagowali na informację dotyczącą otwarcia naszych południowych sąsiadów. Mówił o tym w czasie wizyty w Raciborzu.

Przypomnijmy, czeski rząd zapowiedział, że można na 24 godziny w celach turystycznych wjechać bez ograniczeń do ich kraju. Jak się jednak okazuje powrót do Polski może zakończyć się dla nas kwarantanną, jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni lub nie legitymujemy się negatywnym testem.

Adam Niedzielski: My mamy tutaj podejście zdefiniowane bardzo wyraźnie, tzn. to zaszczepienie musi być dwoma dawkami i tak jak w przypadku certyfikatu unijnego, musi upłynąć pewien czas, który został ustalony na poziomie europejskim, na dwa tygodnie po drugiej dawce, by ten certyfikat był ważny. My ten temat możliwości nadania pewnego statusu po jednej dawce dyskutowaliśmy z Radą Medyczną i doszliśmy wspólnie do przekonania, że musimy zgodnie z kryteriami jakości definiować podejście i podjęliśmy świadomą decyzję, że muszą być dwie dawki.

Jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni, to test PCR musi być wykonany nie później niż do 72 godzin przed wjazdem, a antygenowy wykonać trzeba do 24 godzin przed wjazdem do Czech.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024