Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ministerstwo Klimatu przypomina o programie „Moje Ciepło”. To propozycja dla budujących dom

Facebook Twitter

Drożejący węgiel powoduje, że coraz więcej osób szuka alternatywnych źródeł ogrzania domu. Ci, którzy dopiero ruszają z inwestycją, wybierają w różnych typach ogrzewania. Jedną z możliwości są pompy ciepła.

fot. globalenergysystems/ pixabay.com

I na nie można uzyskać dofinansowanie

– przypomina ministerstwo klimatu.

Program „Moje Ciepło” ruszył na przełomie kwietnia i maja

W założeniu ma pokrywać do 30% kosztów zakupu i montażu pompy ciepła, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – jest to już do 45%.

Wartość dotacji maksymalnie może wynieść do 21 tysięcy złotych

– mówi Anna Moskwa minister klimatu i środowiska:

Anna Moskwa: Jest to dofinansowanie dla ciepła, dla ciepłownictwa w domach indywidualnych, dofinansowanie do każdej kategorii pompy ciepła. Niezwykle ważne w tych czasach, gdzie tak ważna jest transformacja energetyczna, ale też bardzo ważne źródło uniezależniające nas od dostaw gazu, zapewni też większą samowystarczalność na poziomie gospodarstw domowych. Może być też uzupełniającym źródłem do fotowoltaiki. (…) Proste wnioski można już składać do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska

Program jest skierowany tylko dla nowych inwestorów, którzy zamierzają, prowadzą budowę, bądź właśnie ją zakończyli

Nowy jednorodzinny budynek mieszkalny może mieć złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – jednak nie wcześniej niż 1 stycznia 2021r.

– mówi Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska:

Przemysław Ligenza: W zależności od tego jakie to jest urządzenie, jeżeli to jest pompa ciepła gruntowa, ten zakres wsparcia będzie wyższy, będzie on co do zasady wynosił 30%, a z Kartą Dużej Rodziny 45%. Jeśli jest to inna pompa – powietrzna, to wsparcie będzie odpowiednio niższe. Program jest skierowany do realizacji nowych inwestycji, jeżeli właściciel nie zamknął inwestycji, bądź zamknął ją najwcześniej do 1 stycznia 2021 roku.

Wnioski do programu przyjmowane są tylko drogą elektroniczną – TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022